BR OSN schválila námorné operácie EÚ voči pašerákom ľudí
Bezpečnostná rada OSN schválila námorné operácie Európskej únie zamerané na zadržiavanie plavidiel pašerákov ľudí na voľnom mori pri pobreží Líbye.
K migrantom treba pristupovať ľudsky
Pätnásťčlenná bezpečnostná rada prijala rezolúciu, vypracovanú Britániou, 14 hlasmi. Venezuela sa hlasovania zdržala, informovala tlačová agentúra Reuters. "Ľudia nemôžu beztrestne profitovať z tohto hrozného obchodu," uviedol britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft.
Rezolúcia o druhej z troch fáz misie, o ktorej sa viedli rokovania celé mesiace, patrí pod siedmy článok Charty OSN, čo znamená, že môže byť presadzovaná vojenskými prostriedkami. Dokument takisto povoľuje EÚ a jednotlivým krajinám naloďovať sa na plavidlá "s cieľom zachraňovať ohrozené životy migrantov alebo obete obchodovania s ľuďmi". Pátracia a zadržiavacia operácia, teda druhá fáza misie, je povolená na jeden rok.
V rezolúcii sa uvádza, že k "migrantom treba pristupovať ľudsky a dôstojne". Bezpečnostná rada OSN uviedla, že migrantov z plavidiel, ktoré budú zaistené, prepravia do Talianska. EÚ najprv požadovala, aby mohla námorná operácia prebiehať v líbyjských teritoriálnych vodách, ale Líbya proti tomu namietala.
Operácia by mala mať tri fázy
Medzinárodná organizácia pre migráciu oznámila, že v roku 2015 zatiaľ zahynulo v Stredozemnom mori 2987 migrantov. Operácia je zameraná proti pašovaniu ľudí, ako aj proti sieťam obchodníkov s ľuďmi a ich infraštruktúre na juhu centrálneho Stredomoria medzi brehmi Tuniska a Líbye.
Pôvodný názor misie EUNAVFOR Mediterranean sa v druhej fáze zmenil na označenie Sophia. Ide o meno dievčaťa, ktoré porodila somálska utečenkyňa 22. augusta na palube nemeckej lode Schleswig-Holstein pri líbyjskom pobreží. Európska rada schválila celú vojenskú operáciu, podliehajúcu Európskej službe pre vonkajšiu činnosť, v máji tohto roku a o mesiac ju odobrili aj šéfovia diplomacií krajín EÚ.
Operácia by mala mať tri fázy. Prvá zahŕňala len záchranné misie a monitorovanie pašerákov pomocou lodí, dronov a družíc. Od začiatku júla sa podľa veliteľa operácie, talianskeho kotradmirála Enrica Credendina, podarilo získať detailné poznatky o štruktúrach a sieťach prevádzačov.
Operáciu riadi talianske námorníctvo
V druhej fáze, ktorá sa začala v stredu 7. októbra, budú môcť lode EÚ operujúce v medzinárodných vodách v Stredomorí zastaviť, prehľadať, odkloniť a skonfiškovať predpokladané plavidlá pašerákov. Osoby podozrivé z pašeráctva majú byť zadržané.
Tretia fáza by mala umožniť likvidáciu plavidiel a infraštruktúry, najlepšie pred ich použitím, a zatknutie obchodníkov a pašerákov priamo na území krajiny, v ktorej vyvíjajú svoju činnosť. Prechod do tretej fázy, ktorá by mala prebiehať aj v líbyjských teritoriálnych vodách, by si však vyžadoval súhlas Líbye alebo Bezpečnostnej rady OSN.
Veliteľstvo operácie sa nachádza v Ríme a riadi ju talianske námorníctvo. Náklady znáša každý štát sám. Po dosiahnutí plnej operačnej kapacity budú k dispozícii prostriedky EÚ vo výške 11,82 milióna eur na dvanásť mesiacov.
Zatiaľ nie je jasné, či šesť vojnových lodí misie EÚ, zo vzduchu podporovaných vrtuľníkmi a bezpilotnými lietadlami, dokáže prakticky zmeniť situáciu v Stredomorí. V niektoré dni vyráža z líbyjského pobrežia do Európy až 20 plavidiel naložených migrantmi.