Pri bombardovaní zasiahli nemocnicu Lekárov bez hraníc, hlásia 19 obetí
Americká armáda priznala, že v noci podnikla letecký útok proti Talibanu v blízkosti nemocnice v severoafganskom meste Kundúz, ktorú prevádzkuje medzinárodná organizácia Lekári bez hraníc. Informovala o tom agentúra Reuters.
Terčom boli povstalci
Podľa najnovšej bilancie Lekárov bez hraníc (MSF) si bombardovanie nemocnice vyžiadalo minimálne 19 mŕtvych a 37 zranených. Čo presne sa stalo a kto je za útok zodpovedný zatiaľ nie je jasné. MSF uviedlo, že sú za ním pravdepodobne stoja medzinárodné koaličné sily pod vedením USA.
Americká armáda pripustila len to, že podnikla útok "v okolí" kundúzskej nemocnice. Jeho terčom mali byť povstalci, ktorí spustili paľbu priamo na amerických vojakov, asistujúcich afganským vládnym silám v Kundúze.
Armáda USA ubezpečila, že už začala celú záležitosť vyšetrovať. Dôkladné objasnenie "tragickej udalosti" prisľúbil aj šéf Pentagónu Ash Carter.
Hospital bombing: "We cannot accept that this horrific loss of life will simply be dismissed as 'collateral damage'." http://t.co/GGvrAfvM2r
— Doctors w/o Borders (@MSF_USA) October 3, 2015
OSN: Nálet môže byť vojnovým zločinom
Kancelária afganského prezidenta vo večerných hodinách dementovala svoje skoršie vyjadrenie o údajnom ospravedlnení za útok zo strany veliteľa spojeneckých síl v Afganistane. Kancelária následne spresnila, že americký generál John Campbell súvislosti s útokom "vyjadril sústrasť" afganskému prezidentovi Ašrafovi Ghanímu.
Podľa vyjadrení afganských činiteľov sa v nemocnici ukrývali bojovníci Talibanu, ktorí odtiaľ zaútočili na prelietajúce poškodili nemocničnú budovu. MSF sa zatiaľ nevyjadrila k tomu, či sa v nemocničnom areáli nachádzali nejakí talibovia.
"Závažnosť tohto incidentu podčiarkuje fakt, že ak je pred súdom preukázaný ako zámerný, môže vzdušný úder na nemocnicu predstavovať vojnový zločin," uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zájdi Raad Husajn.