Krajiny EÚ sú pre migračnú krízu na konci síl, Nemecko mení azylové pravidlá
Zdá sa, že s prílevom tisícov nových migrantov dochádzajú viacerým európskym krajinám sily aj trpezlivosť. Rakúsko najnovšie pohrozilo použitím sily v prípade, že Nemecko prestane utečencov púšťať cez spoločnú hranicu a ich počet v krajine sa tým začne prudko zvyšovať.
Sophia odštartuje v októbri
Doteraz bolo známe len to, že operácia sa má začať v októbri. Zameraná je proti pašovaniu ľudí, ako aj sieťam obchodníkov s ľuďmi a ich infraštruktúre na juhu centrálneho Stredomoria medzi brehmi Tuniska a Líbye.
V tejto súvislosti dôjde k zmene názvu operácie. Pôvodné označenie EUNAVFOR Mediterranean sa zmení na Sophia podľa dievčatka, ktoré porodila somálska utečenkyňa 22. augusta pri líbyjskom pobreží na palube nemeckej lode Schleswig-Holstein.
Operačný plán
Európska rada schválila vojenskú operáciu 18. mája, 22. júna tak urobili ministri zahraničných vecí po tom, čo operačný plán misie schválil Politický a bezpečnostný výbor EÚ. Misia podlieha Európskej službe pre vonkajšiu činnosť.
Operácia by mala mať tri fázy. Prvá zahŕňala monitorovanie pašerákov pomocou lodí, dronov a družíc. Od začiatku júla sa podľa veliteľa operácie, tlaianskeho kotradmirála Enrica Credendina, podarilo získať detailné poznatky o štruktúrach a sieťach prevádzačov.
Likvidácia plavidiel a infraštruktúry
V polovici septembra sa štáty EÚ v princípe dohodli na prechode k druhej fáze operácie. Počas nej budú môcť lode EÚ operujúce v Stredomorí zastaviť v medzinárodných predpokladané lode pašerákov a zničiť ich. Pašeráci majú byť zadržaní. Pôvodne sa počítalo so zásahmi priamo v líbyjských vodách, na čo však medzinárodne uznaná vláda Líbye, zmietajúcej sa v politickom chaose, zatiaľ nedala súhlas.
Tretia fáza by umožnila likvidáciu plavidiel a infraštruktúry, najlepšie pred ich použitím, a zatknutie obchodníkov a pašerákov priamo na území krajiny, v ktorej vyvíjajú svoju činnosť.
Veliteľstvo operácie sa nachádza v Ríme a riadi ju talianske námorníctvo. Náklady znáša každý štát sám. Po dosiahnutí plnej operačnej kapacity budú k dispozícii prostriedky EÚ vo výške 11,82 milióna eur na dvanásť mesiacov.