Bloomberg: Putin zasiahne proti kalifátu aj bez podpory USA, dohodol sa s Izraelom
Ruský prezident Vladimir Putin plánuje podniknúť v Sýrii jednostranné nálety na pozície organizácie Islamský štát, ak Spojené štáty odmietnu jeho návrh spojiť sily, informovala o tom agentúra Bloomberg.
Putin chce dohodu s USA
Rusko zvýšilo svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii aj dodávky zbraní pre tamojšiu armádu v rámci intenzívnejšej podpory svojho dlhoročného spojenca - prezidenta Bašára Asada.
Podľa agentúry Bloomberg, ktorá sa odvolala na osobu blízku Kremľu a na poradcu ruského ministerstva obrany, ide Putinovi o to, aby sa USA a ich spojenci dohodli s Ruskom, Iránom a sýrskou armádou na koordinácii ťaženia proti IS.
Spoločná vojenská akcia
Agentúra citovala aj tretí zdroj, podľa ktorého Putin navrhol "súbežnú cestu" - spoločnú vojenskú akciu sprevádzanú politickou zmenou, a to bez Asada, čo je kľúčová požiadavka USA.
Rusko predložilo návrh Spojeným štátom, uvádza Bloomberg. Jeden zo zdrojov agentúry však tvrdí, že Putina znechucuje zdržanlivosť USA odpovedať a je tak pripravený zasiahnuť v Sýrii jednostranne, ak to bude potrebné.
Zamedziť nekontrolovanému predaju zbraní
Izrael a Rusko vytvorili spoločný tím, ktorého úlohou je zabrániť nekontrolovanému predaju a dodávkam zbraní do Sýrie. Tím budú viesť zástupcovia veliteľov ozbrojených síl oboch krajín a jeho prvé zasadnutie sa uskutoční 5. októbra.
Na vytvorení koordinačného tímu sa v Moskve dohodli ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Stalo sa tak v čase, keď sa Rusko začalo výraznejšie angažovať na strane sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého armáda ustupuje pred extrémistickou organizáciou Islamský štát, ovládajúcou už časť Sýrie i susedného Iraku.
Izrael sa obáva ruskej vojenskej prítomnosti, ktorej súčasťou je aj moderná technika, a jej možného použitia proti izraelským ozbrojeným silám. Izraelské lietadlá občas v susednej Sýrii podnikajú nálety na objekty podozrivé, že slúžia ako základne alebo sklady zbraní dodávaných z Iránu a používaných proasadovskými milíciami z Libanonu.
Koordinácia radarových zariadení
Izraelský vojenský dôstojník spresnil, že rusko-izraelské rokovania sa zamerajú na vzdušné operácie a koordináciu radarových zariadení v snahe zabrániť rušeniu rádiovej komunikácie alebo radarových systémov.
Okrem toho sa bude rokovať aj o spôsobe identifikácie, aby sa v zápale boja zabránilo náhodnému útoku na vojakov či techniku druhej krajiny.
Izrael a Rusko chcú koordinovať aj svoje operácie pozdĺž sýrskeho pobrežia Stredozemného mora, kde má Moskva veľkú námornú základňu. Ruská strana správu o vzniku rusko-izraelského koordinačného tímu a jeho úlohách nekomentovala.