V Burkine Faso došlo k štátnemu prevratu, demonštranti podpálili parlament
Vodcovia prevratu v africkom štáte Burkina Faso za predsedu prechodnej vládnej rady vymenovali generála elitnej prezidentskej gardy Gilberta Diendérého.
Zatkli prezidenta a premiéra
Vo vyhlásení, ktoré odvysielala miestna televízia, súčasne oznámili uzavretie pozemných aj vzdušných hraníc krajiny a zákaz nočného vychádzania.
Vzbúrenci zatkli lídrov dočasnej vlády: medzi zatknutými je okrem niekoľkých ministrov aj prezident Michel Kafando a premiér Yacouba Isaac Zida. Vojaci, ktorí vtrhli do vládnej budovy, kde práve zasadal kabinet, patria podľa agentúry DPA k prezidentskému bezpečnostnému oddielu.
Vo zverejnenom vyhlásení pučisti ústami plukovníka Mamadoua Bambu oznámili, že zosadili všetkých politikov dočasnej vlády a rozpustili dočasné vládne inštitúcie.
Dočasná vláda by mala zostať pri moci do volieb, ktoré sú naplánované na 11. októbra.
Únia štátny prevrat odsudzuje
Európska únia odsúdila štátny prevrat v Burkine Faso a žiada okamžité prepustenie zadržaných vládnych predstaviteľov. K tejto výzve sa pridali Bezpečnostná rada OSN i Francois Hollande, prezident Francúzska, ktoré svojich občanov žijúcich v Burkine Faso vyzvalo, aby neopúšťali svoje domovy.
Bývalý burkinský prezident Blaise Compaoré, ktorý stál na čele krajiny 27 rokov, bol zosadený vlani počas ľudového povstania. Demonštranti podpálili parlament, protestujúc proti jeho snahe o zmenu ústavy so zámerom predĺžiť si moc.
Spojenci Paríža i Washingtonu
Compaoré utiekol do exilu v susednom Pobreží Slonoviny vlani v októbri. Africká únia pohrozila krajine sankciami, ak nedôjde k odovzdaniu moci civilistom. Následne bola podpísaná dohoda o dočasnej vláde, ktorej mandát mal vyústiť do volieb.
Správy o patovej situácii vyvolali v hlavnom meste Ouagadougou paniku z možných násilných demonštrácií. Kafando a Zida boli poverení organizáciou októbrových volieb, ktoré mnohí považovali za šancu na upevnenie demokracie v krajine.
Burkina Faso, kde sú rozmiestnené francúzske špeciálne sily, je dôležitým spojencom Paríža i Washingtonu v boji proti islamistickým militantom v západnej Afrike.