Sabotážna dalajlámova klika? Čína sa pustila do tibetského vodcu

8.9.2015 09:50

Čína si pripomenula 50. výročie vzniku Tibetskej autonómnej oblasti. Pri tejto príležitosti odsúdila tibetského exilového duchovného vodcu dalajlámu, ktorého obvinila z násilného separatizmu.

Náboženské otázky

Na oslavy do Tibetu pricestovala oficiálna delegácia ústrednej čínskej vlády z Pekingu, ktorú viedol štvrtý muž vládnej komunistickej strany Jü Čeng-šeng, uviedla agentúra Reuters. "Ľudia bez rozdielu etnickej príslušnosti sa neochvejne angažujú v boji proti separatizmu a neustále maria odštiepenecké a sabotážne skutky dalajlámovej kliky a zahraničných nepriateľských síl," vyhlásil na slávnostnom zhromaždení v tibetskej metropole Lhasa Jü Čeng-šeng, ktorý je v čínskej vláde zodpovedný za náboženské otázky a národnostné menšiny.

Manifestácia sa konala pod holým nebom pred veľkým palácom Potála v Lhase, ktorý bol v minulosti sídlom tibetských dalajlámov. Zúčastnili sa na nej aj Tibeťania oblečení v tradičných krojoch i študenti mávajúci čínskymi zástavami. Po skončení zhromaždenia ulicami Lhasy prechádzal slávnostný sprievod zložený z pestrofarebných alegorických vozov, ktoré vyzdvihovali úspechy čínskej komunistickej strany a prezentovali známe tibetské pamätihodnosti.

Žije v exile

Vedúci čínskej delegácie Jü Čeng-šeng vyzval vojakov, policajtov a justičné orgány v Tibetskej autonómnej oblasti, aby boli pripravení na dlhodobý boj proti dalajlámovej klike. Tibet je od roku 1965 oficiálne autonómnou oblasťou v rámci Číny, ktorá tento himalájsky región vojensky obsadila v roku 1950.

Súčasný duchovný vodca Tibeťanov, Tändzin Gjamccho, žije od roku 1959 v exile v severnej Indii a v júli sa dožil 80 rokov. Opakovane odmieta čínske obvinenia zo separatizmu a tvrdí, že chce pre Tibet vybojovať len skutočnú autonómiu, a to výhradne nenásilnými politickými prostriedkami.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok