Enviromentalisti z Greenpeace objavili vo Vysokých Tatrách nebezpečné chemikálie
Nebezpečné chemikálie fluórokarbóny, ktoré sa používajú pri výrobe outdoorového oblečenia, našli environmentalisti vo voľnej prírode Vysokých Tatier.
Jedna z najvyšších koncentrácií
Environmentalisti hľadali stopy týchto chemikálií v ôsmich odľahlých horských oblastiach vo svete vrátane Tatier. Vo vzorke, ktorú na jar odobrali členovia organizácie Greenpeace v Žabej Bielovodskej doline, objavili jednu z najvyšších koncentrácií.
„Vo všetkých vzorkách snehu z miest, ktoré naše tímy navštívili, sme našli stopy PFC. Najvyššia koncentrácia bola vo vzorkách zo švajčiarskych Álp, z Vysokých Tatier a talianskych Apenín,“ povedala koordinátorka kampane Detox outdoor Katarína Nikodemová. Okrem Tatier sa odoberali vzorky snehu a vody v Taliansku, Čile, Číne, Škandinávii, Turecku, Rusku a vo Švajčiarsku.
Zvýšené riziko rakoviny
Plnofluórované uhľovodíky, známe aj ako fluórokarbóny, sa používajú pri výrobe outdoorového výstroja. Zaisťujú odolnosť výrobkov voči vode. V prírode sa však rozkladajú veľmi pomaly a rozptyľujú sa po celej planéte. Môžu znečistiť podzemné vody, šíria sa vzduchom, ohrozujú zvieratá aj ľudské zdravie. Niektoré druhy narúšajú reprodukciu, zvyšujú tvorbu nádorov a ovplyvňujú hormonálnu sústavu, upozorňujú environmentalisti.
„Je iróniou, že práve outdoorové spoločnosti, ktoré na reklamu svojich produktov vyžívajú obrazy čistej prírody, vypúšťajú do životného prostredia nebezpečné chemikálie," konštatovala Nikodemová. Upozornila, že by mali prevziať zodpovednosť a tieto látky z výroby odstrániť. K takémuto kroku už napríklad pristúpili spoločnosti Puma, Adidas, Fjällräven, Paramo, Pyua, Rotauf a R'ADYS. Nezodpovedný prístup majú podľa environmentalistovi spoločnosti The North Face, Columbia, Patagonia, Salewa alebo Mammut.