Kalifát pokračuje v ofenzíve, Asadov režim prišiel o posledné veľké ropné pole
Radikáli z hnutia Islamský štát obsadili posledné z veľkých ropných polí, ktoré mala doposiaľ pod kontrolou sýrska vláda. Informovali o tom zahraničné agentúry s odvolaním na aktivistov zo Sýrskej organizácie pre ľudské práva, ktorá situáciu monitoruje z Londýna.
Postupujú na Homs
Islamisti dobyli ropné pole Džazal po prudkých stretoch s vládnymi silami. Extrémisti najskôr zaútočili na armádne stanovištia v okolí poľa a následne postúpili dovnútra. Riaditeľ SOHR so sídlom v Londýne povedal, že všetci technickí pracovníci z Džazalu utiekli do neďalekého vládou kontrolovaného poľa na ťažbu zemného plynu Šáir.
Džazal, ropné pole stredných rozmerov, je podľa SOHR situované severozápadne od starobylého mesta Palmýra v provincii Homs v strednej Sýrii, ktoré momentálne úplne ovládajú jednotky IS. Bojovníci IS okrem ďalších území už obsadili takmer väčšinu ropných polí v Sýrii ležiacich prevažne vo východných regiónoch susediacich s Irakom.
K bojom v tejto oblasti sa vyjádrila aj sýrska armáda, ktorá uviedla, že odvrátila jeden z útokov radikálov. O obsadení ropného poľa sa nezmienila, oznámila len, že zabila 25 islamistických bojovníkov.
#SYRIA #IslamicState (#ISIS) Terror Group Capture Jazal In #Homs, Near #Palmyra pic.twitter.com/s9A9QqbQCx
— Terrormonitor.org (@Terror_Monitor) September 7, 2015
Asadov ďalší problém
"Režim prišiel o posledné ropné pole v Sýrii," uviedla vo svojom vyhlásení organizácia SOHR. Podľa komentárov na sociálnych sieťach boje trvali dva alebo tri dni a ropné pole kalifát dobyl 6. septembra. Pred vojnou pole produkovalo asi 2500 barelov ropy denne.
Islamský štát pri svojej vlaňajšej expanzii obsadil rozsiahle územia v Sýrii a Iraku, medzi nimi sú veľké oblasti bohaté na ropu. OSN už vlani v novembri odhadovala, že príjmy tohoto hnutia z predaja ropy dosahujú až 1,6 milióna dolárov denne.