Briti objavili gigantickú verziu Stonehenge, bola dobre ukrytá
Archeológovia objavili pod zemou neďaleko známej megalitickej stavby Stonehenge v južnom Anglicku sto kameňov, ktoré by mohli predstavovať najväčší zachovalý prehistorický objekt v Británii.
Oslavy a obrady
Kamene odhalené a preskúmané špeciálnym radarom boli podľa vedcov pôvodne vysoké asi 4,5 metra a boli tu umiestnené pred zhruba 4500 rokmi. Informoval o tom server BBC.
Nájdenie prehistorického objektu na historickom mieste Durrington Walls, ktoré leží asi 1,3 kilometra od Stonehenge, je podľa výskumníkov „fantastickým šťastím". Vzácny objekt bol pred archeológmi dobre ukrytý, ale vďaka modernej technológii sa nakoniec našiel, povedal jeden z hlavných členov výskumného tímu Vince Gaffney. Objekt sa zatiaľ neoficiálne nazýva "superhenge", pretože je päťkrát rozľahlejší ako Stonehenge.
Kým rovnako staré zoskupenie kameňov Stonehenge je považované za pohrebné miesto z obdobia neolitu, oblasť Durrington Walls sa označuje za miesto, kde ľudia aspoň časť roka žili a venovali sa oslavám a obradom, poznamenal odborný portál National Trust.
Newly discovered ‘superhenge’ dwarfs Stonehenge http://t.co/gKtLP8YaZm pic.twitter.com/ToBLcp0gp7
— The Irish Times (@IrishTimes) September 6, 2015
Stonehenge nebol osamelý
Pôdu v okolí Stonehenge začali v posledných rokoch skúmať pomocou niekoľkých metód tímy archeológov z univerzít v Birminghame a Bradforde, ku ktorým sa pripojili odborníci z Viedne. Celkovo zmapovali oblasť s rozslohou viac ako 12 štvorcových kilometrov, kde až do hĺbky troch metrov "nahliadli" pomocou prístrojov - magnetometra, podzemného radaru a 3D laserového skeneru.
Archeológovia tak vlani prekvapivo zistili, že Stonehenge nestál v krajine ako osamelý monument, ale bol obklopený najmenej 17 ďalšími podobnými objektmi. Pri skenovaní pôdy sa odborníci ďalej zamerali na najrôznejšie umelé vyvýšeniny, priekopy, pohrebiská a zvyšky rôznych stavieb.