Vlaky s utečencami dorazili do Viedne, tisíce ľudí vyzývali k ľudskosti
Stovky utečencov dorazili z Budapešti na Západnú železničnú stanicu vo Viedni. Pre vlaky s migrantmi tam uvoľnili tri nástupištia, ale ani to nezabránilo chaosu, informovala agentúra APA.
Refugees Welcome
Podľa nej utečenci boli viditeľne unavení, niektorí mali na rukách deti. Popri príslušníkoch polície ich očakávali aj dobrovoľníci, ktorí im ponúkali minerálku a ovocie. Presný počet migrantov však nie je známy, pretože kontroly sa fakticky nekonali. Hovorca viedenskej polície Roman Hahslinger však hovoril o "stovkách" osôb.
Podľa jeho slov môžu všetky osoby, ktoré požiadajú v Rakúsku o azyl, rátať s adekvátnym postupom tamojších úradov. Utečencov, ktorí sú bez platného schengenského víza, pravdepodobne vrátia do Maďarska. Menšia skupinka demonštrantov prišla na stanicu vyjadriť svoj kritický postoj k postaveniu azylantov v Rakúsku. V rukách držali plagáty s nápisom "Refugees Welcome" a skandovali heslá ako "No Border, no Nation".
Utečenci dorazili do Viedne vo vlakoch, ktoré na hraničnom priechode v maďarskom Hegyeshalome tamojšia polícia zastavila na žiadosť Rakúskych spolkových železníc pre preplnenosť a s ňou súvisiacimi bezpečnostnými rizikami. Po niekoľkohodinovej neplánovanej prestávke mohli pokračovať v ceste. Zatiaľ sa nevie, či všetci utečenci vystúpili vo Viedni, pretože nie pre všetky zmienené vlaky bola rakúska metropola konečnou stanicou.
"Byť človekom v Rakúsku"
Demonštrácia za väčšiu mieru ľudskosti v utečeneckej politike sa začala z iniciatívy súkromnej osoby, ale aj viacerých mimovládnych organizácií aj na Slovákmi nezriedka navštevovanej obchodnej ulici Mariahilfer Strasse vo Viedni.
Pod mottom "Byť človekom v Rakúsku" sa podľa odhadov policajtov, ktorých tisícky podujatie monitorujú a zabezpečujú, zapojilo postupne až okolo 20.000 ľudí. Organizátori vyzvali záujemcov, aby prišli odetí v bielom alebo priniesli biele zástavy. Biela farba má v tomto prípade symbolizovať mier.
Iniciátorku akcie Nadiu Ridovú, ktorá opakovane doručila humanitárnu pomoc do utečeneckého tábora v Traiskirchene neďaleko Viedne, podporili viaceré mimovládne organizácie. Medzi požiadavkami demonštrantov sú byty pre žiadateľov o azyl, bezpečné priestory pre ženy, dostatok stravy a dobrá lekárska starostlivosť o migrantov.
Od víkendu prísnejší režim na hraniciach
Na maďarskej diaľnici M1 v smere k rakúskym hraniciam sa vytvorila pred hranicami zápcha - kolóna áut dosahovala dĺžku 30 kilometrov. Informovala o tom agentúra MTI, podľa ktorej sa sprísnená hraničná kontrola rakúskych orgánov v súvislosti s migráciou začala v nedeľu večer.
Kolóny sa tvorili aj na štátnej ceste č. 1. Podľa hovorcu polície Rábsko-mošonsko-šopronskej župy sa na hraničných prechodoch v Šoprone vytvorila zápcha dlhá šesť kilometrov a pri Kópháze dosahoval rad čakajúcich áut štyri kilometre.