V Srbsku chcú azyl tisícky utečencov, Rakúšania zvažujú armádu na hraniciach
Vyše 4000 migrantov má v úmysle požiadať o dočasný azyl v Srbsku, uviedol to minister práce a sociálnych vecí Aleksandar Vulin. Naopak rakúsky minister obrany Gerald Klug nevylučuje v súvislosti s masovým prílevom utečencov nasadenie armády na hraniciach so susednými krajinami.
Srbsko najmä tranzitnou krajinou
Srbsko bolo od vypuknutia terajšej migračnej krízy tranzitnou krajinou pre približne 100.000 migrantov, bilancoval Vulin.
"V súčasnej dobe máme v Preševe viac ako 1000 migrantov, ktorí čakajú na podstúpenie nevyhnutných procedúr. Všetci prešli lekárskou prehliadkou, dostali lieky, potravinové balíčky, informácie o našich strediskách, do ktorých môžu ísť, ako sa tam dostať a ako sa správať," povedal Vulin novinárom počas návštevy mesta Vršac.
Minister poznamenal, že žiadatelia o azyl nezostanú v Srbsku dlhšiu dobu, ale kým sú v krajine, sú pod ochranou štátneho a medzinárodného práva.
Polícia situáciu nezvláda
Podľa vyjadrenia rakúskeho ministra obrany v programe stanice ORF môže o "asistenčné nasadenie" vojakov požiadať v súlade s ústavou ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová, ak dospeje k názoru, že zaťaženie polície "dosiahlo svoje medze". Klug týmito slovami odpovedal na otázku týkajúcu sa požiadavky opozičnej Slobodnej strany Rakúska, aby armáda zabezpečovala kontroly na rakúskych hraniciach.
Minister obrany v programe ORF zároveň upozornil, že prípadné nasadenie armády na hraniciach neprinesie zníženie počtu utečencov prichádzajúcich do Rakúska, keďže vojaci ich budú môcť iba zadržať a odovzdať polícii. Poukázal tiež na asistenciu, ktorú ozbrojené sily v súčasnosti poskytujú pri ubytovávaní a inej starostlivosti o utečencov v Rakúsku.