Hasiči varujú: Počas horúčav dávajte pozor na grily i tablety
Hasičský zbor má pre ľudí v súvislosti s horúčavami viacero odporúčaní. Prvým je nepoužívať v prírode otvorené zdroje ohňa, ako je cigareta, zápalky či zapaľovač.
Ohniská treba uhasiť vodou
Otvorený oheň možno založiť len na vymedzených miestach, a to minimálne 50 metrov od okraja lesa, avšak počas extrémne suchého a veterného počasia hasiči neodporúčajú zakladať oheň či grilovať v prírode. Ďalším odporúčaním je nikdy nenechávať horiaci oheň či zapálený gril bez dozoru, pričom pred odchodom treba vždy ohniská uhasiť vodou, prípadne zasypať pieskom.
"Treba dávať väčší pozor aj na používanie a skladovanie propán-butánových alebo liehových varičov," poznamenala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Ľudia by tiež nemali spaľovať biologický odpad na miestach, kde sa môže oheň rozšíriť. HaZZ tiež odporúča, aby ľudia dávali väčší pozor pri skladovaní a manipulácii s horľavými kvapalinami, ako je benzín, nafta, olej, riedidlá alebo farby.
"Pri vysokých teplotách dochádza k odparovaniu kvapaliny do okolia a tým rastie riziko vznietenia alebo výbuchu," vysvetlila. Na záver dodala, že ľudia by nemali v aute nechávať zapaľovač, mobilný telefón, notebook či tablet.
V prírode zasahovali viac ako 1570-krát
Hasiči zasahovali od 1. júla do štvrtka 13. augusta v prírodnom prostredí viac ako 1 570-krát. Ako ďalej informovala Zuzana Farkasová, najčastejšou príčinou požiarov bola nedbalosť a neopatrnosť dospelých ľudí, ktorí vypaľovali trávu či suché porasty.
"Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru vyhlásilo 43 okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru," poznamenala.