Grécko splnilo podmienku eurozóny, poslanci odobrili aj druhý blok reforiem
Grécko potrebuje finančnú pomoc od veriteľov, aby sa vyhlo bankrotu. Podmienkou sú však nevyhnutné reformy. Poslanci odobrili už druhý balík.
S podporou opozície
Poslanci gréckeho parlamentu schválili druhý blok reforiem, ktorými eurozóna podmienila poskytnutie finančnej pomoci krajine, ktorá sa nachádza na pokraji bankrotu. Za zákon, ktorý sa týka súdnictva a bankovníctva, hlasovalo 230 z 300 poslancov parlamentu.
Druhý reformný balík rovnako ako minulý týždeň, keď sa hlasovalo o zvyšovaní daní a ďalších škrtoch vo výdavkoch, podporili aj poslanci proeurópskych opozičných strán. Proti reformám však hlasovali alebo sa zdržali hlasovania 36 zo 149 poslancov vládnej strany Syriza premiéra Tsiprasa.
Podpora problematických bánk
Cieľom druhého reformného bloku je zosúladiť grécke zákony s pravidlami Európskej únie o podpore problematických bánk. EÚ ich zaviedla po globálnej finančnej kríze. Majú chrániť daňových poplatníkov a eliminovať riziko, že budú nútení zachraňovať problematické banky.
Grécky premiér Alexis Tsipras pred hlasovaním uviedol, že jeho kabinet bol donútený pristúpiť na tvrdé reformy pod hrozbou odchodu krajiny z eurozóny. V ďalších dňoch sa vláda údajne zameria na politické reformy a boj s korupciou a daňovými únikmi.
"Jeden z komentátorov o mne povedal, že trieskam hlavou do steny. Moja hlava možno krváca, ale stena praskla," uviedol Tsipras. Podľa správ, ktoré sa objavili na Twitteri, premiér priznal, že jeho kabinet urobil chyby, na bitku, ktorú vybojoval, je pyšný.
Potrebné zvýšenie DPH
Zvýšenie dane z pridanej hodnotyv Grécku je podľa vyjadrenia slovenského ministra financií Petra Kažimíra bolestivé opatrenie, ale zároveň to podľa neho znamená rýchly a okamžitý prijem štátneho rozpočtu. Vyjadril sa tak po hlasovaní gréckeho parlamentu. "Atény, tak ako Slovensko predtým, sa potrebujú sústrediť na efektivitu výberu daní a bojovať proti daňovým podvodom a únikom,“ skonštatoval Kažimír.
Nočné hlasovanie gréckeho parlamentu je podľa Petra Kažimíra ďalším krokom, smerom ktorým je nevyhnutné ísť. "Napriek tomu nie sme ani v polčase,“ pokračoval slovenský minister financií. Tá ťažšia a náročnejšia časť, ktorá sa volá implementácia, začína podľa neho teraz. "Balti, Írsko, Portugalsko, Španielsko a Slovensko ukázali, že sa to dá,“ dodal Kažimír.