V Timbuktu obnovili mauzóleá zničené islamistami
Organizácia Spojených národov obnovila 14 mauzóleí v meste Timbuktu na severe Mali, ktoré pred troma rokmi zničili islamistickí extrémisti. Oznámila to Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru.
Zabudnúť na chvíle pustošenia
Obnovené mauzóleá v púštnom meste, ktoré v minulosti patrilo k hlavným centrám učenia a obchodu v islamskom svete, otvorili v sobotu generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová a malijská ministerka kultúry N'diaye Ramatoulaye Diallová.
"Oslavujeme deň, ktorý obracia stránku v našej temnej histórii. Rekonštrukcia týchto mauzóleí nám pomáha zabudnúť na chvíle pustošenia," povedal starosta Timbuktu Halle Ousmane. V Timbuktu na vrchole jeho vplyvu v 15. a 16. storočí pôsobilo 180 škôl a univerzít, ktoré prijímali tisíce študentov z celého moslimského sveta.
Nie extrémizmu
Islamskí radikáli obsadili Timbuktu v roku 2012 a zničili v ňom 14 zo 16 mauzóleí, zaradených za Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Budovy s jednou miestnosťou, v ktorých sa nachádzajú hroby veľkých mysliteľov z mesta, extrémisti odsúdili ako symboly modlárstva.
Z mauzóleí ostalo sotva niečo viac než hromady trosiek, pripomínajúce krutú vládu militantov, ktorí v meste zaviedli extrému formu islamského práva, nútili ženy nosiť závoje, zakázali hudbu a vykonávali popravy a verejné bičovanie. Militantov vyhnala po takmer roku francúzska vojenská intervencia.
Rekonštrukcia mauzóleí trvala viac než rok a stála približne 500.000 dolárov, uviedlo UNESCO. Išlo o súčasť série projektov, ktoré organizácia uskutočňuje v Timbuktu.
"Dodržali sme svoj sľub, preto sme tu, aby sme povedali nie extrémizmu a áno mieru, rozvoju a súčasne vzdali poctu komunite v Timbuktu," povedala Bokovová s vyzdvihnutím miestnych obyvateľov, bez ktorých by obnova pamiatok nebola možná.