Vo Washingtone oficiálne otvorili veľvyslanectvo Kuby
Kubánska vlajka slávnostne zaviala pred novootvoreným veľvyslanectvom Havany vo Washingtone. Stalo sa tak po tom, ako USA a Kuba opäť oficiálne nadviazali diplomatické vzťahy, ktoré prerušili v roku 1961.
Rodríguez sa stretne s Kerrym
"Nech žije Kuba," zaznelo predtým, než kubánski diplomati a hostia zaspievali na novom kubánskom veľvyslanectve štátnu hymnu, informovala agentúra DPA. Na ceremónii sa zúčastnil aj šéf kubánskej diplomacie Bruno Rodríguez.
Podľa agentúry Reuters vyhlásil, že historické obnovenie vzťahov medzi oboma krajinami bude mať zmysel len vtedy, ak USA zrušia obchodné embargo voči Havane a vrátia jej základňu Guantánamo, ktorá sa nachádza na východe Kuby.
Otvorené bolo aj americké veľvyslanectvo v Havane. Slávnostný akt vztýčenia vlajky sa však uskutoční až 14. augusta, keď Kubu navštívi šéf americkej diplomacie John Kerry, informoval Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.
Hnutie odporu vedené Fidelom Castrom
Prezidenti USA Barack Obama a Kuby Raúl Castro vlani v decembri nečakane oznámili obnovenie diplomatických vzťahov po desaťročiach nepriateľstva. Politika izolácie zo strany USA mala prinútiť socialistickú Kubu, ležiacu len 150 kilometrov od amerických brehov, k reformám.
Obchodné embargo však zatiaľ platí takmer v celom rozsahu a aj cestovanie je stále výrazne obmedzené. Embargo môže zrušiť len americký Kongres.
V roku 1952 sa uskutočnil na Kube vojenský prevrat, po ktorom prišiel k moci diktátor Fulgencio Batista. Nastolil skorumpovaný a represívny režim, voči ktorému sa v roku 1953 začalo hnutie odporu vedené Fidelom Castrom, bratom súčasného kubánskeho lídra. V roku 1959 bol Batistov režim zvrhnutý.
Ekonomické embargo
Ihneď sa začalo vyvlastňovanie a zoštátňovanie podnikov, čo malo negatívny dopad na americkú ekonomiku. USA neúspešne žiadali odškodnenie za zhabanie svojich podnikov. V januári 1961 preto prerušili s Kubou všetky diplomatické styky a uvalili na ňu prísne ekonomické embargo.
Kuba sa následne začala orientovať na bývalý Sovietsky zväz. Washington v apríli 1961 podnikol pomocou vojakov kubánskeho pôvodu vycvičených v USA na Kubu neúspešnú inváziu.
V júni Spojené štáty po 33 rokoch vyradili Kubu zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus, čo bolo kľúčovou požiadavkou Havany na rokovaniach o obnovení diplomatických stykov.