Pluto vedcov zaskočilo, čakali krátery, našli však hory

16.7.2015 13:38

Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír predstavili v kontrolnom centre v Leureli v štáte Maryland prvé zo stoviek fotografií, ktoré zhotovila sonda New Horizons počas preletu okolo trpasličej planétky Pluto.

Pluto vedcov zaskočilo, čakali krátery, našli však hory
Foto: SITA/AP

Zarážajúca absencia kráterov

Na jednom zo záberov, urobenom vo vzdialenosti 77.000 kilometrov od povrchu Pluta - približne 90 minút pred maximálnym priblížením (12.500 kilometrov) - je vidieť doteraz nevídané detaily. Jedným z nich sú až 3350 metrov vysoké hory, vystupujúce z ľadového povrchu. Pohorie je takmer rovnako vysoké ako kanadské Skalisté hory.

Podľa vedcov je ďalším zarážajúcim zistením absencia kráterov na povrchu Pluta. Domnievajú sa preto, že hory, ktorých vek je odhadovaný na iba 100 miliónov rokov, sú výsledkom kryovulkanizmu. Vyskytuje sa na mimozemských telesách a je podobný pozemskému vulkanizmu, len sopky chrlia hmotu ako vodu, oxid uhličitý, amoniak, metán, dusík a podobne pri veľmi nízkych teplotách.

Geologicky aktívny Cháron

Veľké prekvapenie pripravil vedcom aj Cháron, najväčší mesiac Pluta, o ktorom si mysleli, že je geologicky nečinný. Namiesto toho sa na ňom takisto nachádzajú vysoké hory a obrie kaňony, ktoré sú dôkazom podpovrchových procesov. Na povrchu Chárona sa tiež nachádza veľmi tmavé miesto, ktorého pôvod si vedci zatiaľ nevedia vysvetliť.

Zaujímavé poznatky získali vedci už zo záberu kamery Ralph na palube sondy zhotovenom vo falošných farbách, ktorý zverejnili v utorok večer a zachytáva Pluto a Cháron. Farebné kontrasty boli zvýraznené zámerne, aby ukázali mimoriadnu geologickú komplexnosť oboch telies. Napríklad nedávno objavenú plochu v tvare srdca na Plute tvoria dve oblasti s veľmi odlišnou štruktúrou.

Sonda New Horizons teraz mieri hlbšie do Kuiperovho pásu, oblasti slnečnej sústavy za planétou Neptún, kde sa nachádzajú tisíce ľadových a kamenných telies podobných Plutu, ktoré tam zostali z počiatku vzniku slnečnej sústavy pred 4,6 miliardami rokov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok