Solar Impulse 2 pre tento rok dolietalo, má technický problém
Lietadlo na solárny pohon musí zostať na Havaji. Pri najdlhšej etape cesty sa mu prehriali batérie.
Oprava potrvá niekoľko mesiacov
Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse 2, ktorého piloti sa snažia o oblet zemegule, bude musieť až do apríla budúceho roka zostať na Havaji. Pri zatiaľ najdlhšej etape cesty z japonskej Nagoje do havajského Honolulu boli totiž batérie „nenávratne poškodené“ a oprava lietadla potrvá niekoľko mesiacov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na riadiaci tím projektu.
Let na Havaji ukončil zatiaľ najdlhší úsek cesty, ktorý meral vyše 8200 kilometrov. Prekonať túto vzdialenosť mu trvalo päť dní a nocí. Na letisku Kalaeloa neďaleko Honolulu pristál švajčiarsky pilot André Borschberg 3. júla.
Chýba chladiaci systém
Rekordný, najnáročnejší úsek trasy ale lietadlo nezvládlo bez technických problémov. "Batérie lietadla Solar Impulse 2 sa prehriali počas prvého dňa letu z Japonska na Havajské ostrovy a nebol spôsob, ako systém ochladiť," uviedol riadiaci tím.
Cieľom projektu je propagácia solárnej energie. Lietadlo Solar Impulse 2 nenesie ani kvapku pohonných látok. Na svojom povrchu má 17.248 fotovoltaických článkov, ktoré s pomocí líthiových batérií dodávajú energiu štyrom motorom. Lietadlo má rozpätie krídiel 72 metrov, čo je viac, ako má Boeing 747. Váži ale len 2,3 tony, teda asi ako väčší osobný automobil.
Pokračovanie až na budúci rok
Cesta lietadla okolo sveta začala 9. marca v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch a mala trvať päť mesiacov, pričom na samotný let malo pripadnúť 25 dní. Komplikácie sa ale dostavili v Číne a potom v Japonsku, kde sa lietadlo nečakane zdržalo pre problémy s počasím.
Problémy s batériami znamenajú, že celú trasu, ktorá by mala byť dlhá asi 35.000 kilometrov, budú môcť piloti dokončiť až na budúci rok.