EK zachraňuje Grécko, navrhla sedem miliárd eur z mechanizmu
Európska komisia navrhuje riešiť okamžité finančné potreby zadlženého Grécka vo výške asi sedem miliárd eur pôžičkou zo staršieho krízového fondu, ktorý v minulosti spoločne vytvorili všetky krajiny Európskej únie (Európsky finančný stabilizačný mechanizmus – EFSM).
Ručia všetky štáty Únie
Za pôžičky z neho ručia všetky únijné štáty a ministri financií niekoľkých krajín mimo eurozóny dali tento týždeň jasne najavo, že sa im podobná pôžička Grécka nepáči. Podmienkou pre vyplatenie peňazí má podľa návrhu komisie, okrem potrebnej formálnej gréckej žiadosti, tiež byť, že Atény v stredu schvália prvé reformné kroky dohodnuté na nedávnom summite eurozóny.
Návrh sa zmieňuje o chystaných zmenách pravidiel dane z pridanej hodnoty, úpravy penzijného systému a riadenie štatistického úradu.
Pôžička by bola vyplatená v jednej platbe na účet gréckej národnej banky okamžite po prijatí príslušného rozhodnutia. Mala by maximálne trojmesačnú splatnosť. Komisia predpokladá jej preplatenie z peňazí, ktoré Grécko získa potom, čo sa dohodne na treťom záchrannom balíku so záchranným fondom eurozóny (Európsky stabilizačný mechanizmus, ESM).
Kľúčové rozhodnutie o reformách
"Únijná pomoc Grécku prostredníctvom EFSM zabezpečí finančnú stabilitu únie a eurozóny," uviedla komisia v krátkom písomnom vysvetlení svojho zámeru. Za pôžičky z EFSM ručia všetky krajiny EÚ, nielen štáty platiace eurom.
Summit eurozóny v noci z nedele na pondelok rozhodol, že zadĺžené Grécko môže začať vyjednávať s ESM o treťom záchrannom programe. Podmienkou sú tvrdé reformy, z nich prvé má v stredu schváliť grécky parlament, a niektoré ďalšie kroky. Rokovania o programe ale budú nejakú dobu trvať a okamžité grécke potreby tak musia byť riešené iným spôsobom.
Proti použitiu mechanizmu EFSM ostro protestuje nielen český minister financií Andrej Babiš, ale napríklad aj jeho britský kolega George Osborne. S návrhom komisie musia súhlasiť členské krajiny EÚ kvalifikovanou väčšinou. Podľa diplomatov sa štáty eurozóny asi budú snažiť proces schvaľovania urýchliť, napríklad využitím písomnej procedúry.