Je dohoda s Gréckom víťazstvom Atén či začiatkom protektorátu?
Grécky premiér verí, že dohoda, ktorá sa zrodila na rokovacom maratóne počas summitu lídrov eurozóny, je víťazstvom Atén. Slovenský premiér Fico však použil v súvislosti s podmienkami veriteľov výraz protektorát.
Zostanú v eurozóne
Gréckemu premiérovi Alexisovi Tsiprasovi sa podarilo zaistiť reštrukturalizáciu dlhu a nový finančný balík pre strednodobé financovanie v hodnote 35 miliárd eur. Tsipras po skončení krízového summitu eurozóny upozornil, že dosiahnutá dohoda s veriteľmi umožní jeho krajine zostať členom menovej únie.
Podľa jeho slov dohoda, ktorá je výsledkom vyše 15-hodinových rokovaní s európskymi partnermi, by mohla priniesť nové investície a pomôcť jeho krajine dostať sa z recesie a zabrániť hroziacemu kolapsu národného bankového systému.
"Dohoda je ťažká, ale odvrátili sme presun štátneho majetku v zahraničí. Odvrátili sme plán finančného uškrtenia a zrútenia bankového systému," povedal Tsipras pred novinármi. Dodal, že sa mu podarilo vybojovať bitku o reštrukturalizáciu dlhu.
Forma protektorátu?
“Dnes sa nerozhodlo o žiadnej pôžičke Grécku. Dnes sme len Aténam dali veľa domácich úloh,” citoval Roberta Fica z Bruselu Denník N. “Nerád používam tento výrok, ale ide o určitú formu protektorátu,” dodal premiér o dohode Atén a lídrov eurozóny.
"Ak sa Grécko uchádza o ďalšiu finančnú spoluprácu, v prvom rade si musí splniť celý rad mimoriadne závažných domácich úloh. Tieto úlohy sú natoľko závažné, že budem považovať za malý zázrak, ak grécka vláda a parlament v krátkom časovom úseku k splneniu týchto úloh aj pristúpi," pripustil Fico.
Predseda Európskej rady Donald Tusk ocenil, že krajiny eurozóny na summite "jednomyseľne dospeli k dohode". Podľa neho je teraz všetko pripravené pre aktivovanie Európskeho stabilizačného mechanizmu, cez ktorý Atény požiadali o finančnú pomoc; nie je však zatiaľ jasné, ako rýchlo sa to podarí a kedy začnú financie prúdiť do Grécka.
Podľa Tuska ide o súboj s časom, lebo 20. júla vyprší hraničný termín, v ktorom Atény musia Európskej centrálnej banke vrátiť 3,5 miliardy eur.
Začnú rokovania o treťom balíku
Dobrou správou pre Grécko sú posummitové slová nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá uviedla, že môže odporučiť spolkovému parlamentu, aby ešte v priebehu tohto týždňa schválil začatie rokovaní s Gréckom o treťom záchrannom programe, len čo grécky parlament prijme odporúčané zákonné opatrenia.
Kancelárka priznala, že Nemecko upustilo od požiadavky, aby bola na eurosummite stanovená požiadavka "dočasného oddychového času" pre členstvo Grécka v menovej únii, tzv. dočasný Grexit.
Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem však upozornil, že záverečná dohoda o novom záchrannom programe pre Grécko je stále vzdialená. Dodal, že ak sa aj Aténam podarí rýchlo splniť uložené domáce úlohy, stále je tu niekoľko národných parlamentov, ktoré musia odobriť nový záchranný plán pre Grécko, a to vrátane gréckeho parlamentu.
Grécki poslanci majú k dispozícii len málo času na rýchlu implementáciu nových proreformných právnych predpisov.
Pozrite si záznamy tlačových besied lídrov eurozóny