Scenár ako z filmu, Mexický drogový kráľ utiekol už druhýkrát z väzenia

12.7.2015 10:58

Jeden z najznámejších mexických drogových bossov Joaquín Guzmán, prezývaný Krpec, utiekol z prísne stráženého väzenia cez 1,5 kilometra dlhý tunel, ktorý viedol zo sprchovacieho priestoru jeho cely na stavenisko. Oznámil to Monte Alejandro Rubido z Národnej bezpečnostnej komisie.

Zrušili lety

Podľa Rubida videli 60-ročného Guzmána naposledy krátko pred 20.00 h miestneho času, keď dostal lieky. Stráž až počas rutinných kontrol zistila, že nie je vo svojej cele vo väznici Antiplano, ktorá sa nachádza 90 kilometrov západne od metropoly Mexika.

Mexická polícia okamžite spustila pátraciu akciu v okolí väznice a rozostavila hliadky na priľahlých cestách. Na letisku v meste Toluca, ktoré sa nachádza neďaleko väznice, zrušili až do odvolania všetky lety.

Guzmán sa najprv pretiahol cez dieru v stene s priemerom 50 centimetrov a dĺžkou 1,5 metra, uviedol ďalej Rubido. Tá viedla k menšiemu desaťmetrovému tunelu, ktorý bol spojený s iným tunelom s priemerom 1,7 metra a dĺžkou 1,5 kilometra. Ním sa dostal do budovy ležiacej juhozápadne od väznice, známej ako Santa Juanita. Všetky tunely mali osvetlenie a vetranie.

APTOPIX_Mexico_Drug_Lord_Escapes-6cc9c4859e884f61bc7914a3f7ebd83d.jpg Foto:

Utiekol aj v roku 2001

Guzmána zatkli vo februári 2014, keď bol viac ako desať rokov na úteku. Drogový kráľ figuroval na zozname najhľadanejších zločincov DEA a v Spojených štátoch čelí početným obvineniam súvisiacim s drogovou trestnou činnosťou.

Guzmána prvý raz zatkli v roku 1993 v Guatemale. Po vydaní do Mexika ho za vraždu a pašovanie drog odsúdili na 20 rokov väzenia. Trest si aj vtedy odpykával vo väzení s najvyšším stupňom stráženia v západomexickom štáte Jalisco. V roku 2001 sa mu s pomocou dozorcov podarilo ujsť.

Kartel Sinaloa, ktorý Guzmán viedol, pôsobí hlavne v Severnej Amerike, ale jeho aktivity siahajú až do Európy a Austrálie. Kartel je výrazne zapojený do krvavej drogovej vojny, ktorá si v Mexiku od roku 2007 vyžiadala už viac ako 80.000 životov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok