Summit EÚ zrušili, za rokovací stôl zasadli len predstavitelia eurozóny

12.7.2015 10:41

Večerný summit Európskej únie o Grécku bol zrušený, za stôl zasadli len lídri eurozóny. Na twitteri o tom informoval štátny tajomník pre európske záležitosti pri úrade českej vlády Tomáš Prouza.

Až do konca

Informácie sa vzápätí objavila aj na twitterovom účte šéfa summitov Donalda Tuska. "Budeme rokovať, kým nedospejeme k záveru," napísal predseda Európskej rady.

Eurozóna sa snaží zaujať postoj k gréckym návrhom úsporných reforiem, ktorými Atény tento týždeň doplnili svoju žiadosť o novú finančnú pomoc. V eurozóne zjavne zatiaľ nie je zhoda, či vyjednávanie s Gréckom na túto tému vôbec začať.

Prerušili rokovania

Lídri eurozóny prerušili načas dnešné večerné rokovanie o situácii Grécka. Prestávka je určená na osobitné stretnutia a konzultácie o aktuálnych návrhoch, ktoré majú premiéri a hlavy štátov na stole. "Euro summit má prestávku na konzultácie. Dokument Euroskupiny predstavuje doteraz najvýznamnejší krok vpred. Potrebujeme sa sústrediť na kľúčové body," odkázal maltský premiér Joseph Muscat.

Počas prestávky sa s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom osobitne stretávajú predseda Európskej rady Donald Tusk, nemecká premiérka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande.

Podľa podkladov, ktoré skôr cez deň pripravili ministri financií eurozóny, by mali Gréci do stredy v parlamente schváliť množstvo opatrení týkajúcich sa daní, dôchodkového systému, privatizácie, ale napríklad aj zabezpečenia nezávislosti štatistického úradu. Vytvorili by tak východisko na posúdenie tretieho balíka pomoci pre krajinu. Podľa odhadov Euroskupiny bude Grécko v najbližších troch rokoch potrebovať 82 až 86 miliárd eur.

Možná je aj reštrukturalizácia dlhu

Súčasťou návrhu ministrov financií, o ktorom však v konečnom dôsledku musia rozhodnúť lídri, je aj možnosť dočasného vystúpenia Grécka z eurozóny v prípade zlyhania rokovaní o novom programe pomoci.

"Pokiaľ nebude možné dosiahnuť dohodu, Grécku by sa mali navrhnúť rýchle rokovania o dočasnom odchode z eurozóny, aj s možnou reštrukturalizáciou dlhu,"
píše sa v materiáli Euroskupiny.

Fico: Je to naozaj krízová situácia

Gréci by urobili najlepšie, keby sami odišli z eurozóny, ozdravili svoju ekonomiku a verejné financie a neskôr sa pokúsili do zoskupenia platiaceho eurom opäť vrátiť. Myslí si to slovenský premiér Robert Fico. Od rokovania lídrov eurozóny v Bruseli neočakáva konkrétnu dohodu ani o pomoci Grécku, ani o jeho odchode.

"Pre mňa by bola najlepšia alternatíva, keby sme prijali rozhodnutie, že im nič nesľubujeme a dáme im do stredy, štvrtku možnosť v parlamente prijať všetky rozhodnutia, ktoré sa zaviazali urobiť, plus ešte odporúčania ministrov financií. Až potom sa začať rozprávať, či vôbec trvalý euroval bude alebo nebude naštartovaný," povedal Fico krátko pred začiatkom summitu. Súčasnej gréckej vláde sa totiž podľa neho nedá dôverovať.

Premiér je presvedčený o tom, že Slovensko má morálne právo na tvrdý postoj voči Grécku. "Je to naozaj krízová situácia, ale ak mám byť úprimný, toto všetko si Gréci spôsobili sami. Slovensko prešlo vážnymi reformami, aj moja vláda musela prijímať ťažké rozhodnutia. Nikto nám nič nedal, urobili sme si poriadok vo verejných financiách, máme nízky verejný dlh, zdravé banky. Ak to dokázalo Slovensko, môže to dokázať aj Grécko," argumentoval Fico.

Slovenská vláda nebude súhlasiť so žiadnymi škrtmi

Doplnil, že slovenská vláda nebude súhlasiť so žiadnymi škrtmi gréckeho dlhu, rovnako nesúhlasí ani s možnosťou poskytnúť Grécku krátkodobý preklenovací úver, kým nedôjde k dohode. Skôr než získajú pomoc z trvalého eurovalu, musia Gréci v parlamente schváliť zákony, ku ktorým sa zatiaľ iba politicky prihlásili. "To je základná podmienka na začiatok akýchkoľvek diskusií a neznamená to ešte, že budeme súhlasiť s týmto balíkom pomoci pre Grécko," doplnil Fico.

Stále tak považuje možnosť vystúpenia Grécka z eurozóny za reálnu. Skôr či neskôr totiž bude musieť prísť k nejakému rozhodnutiu. "Myslím si, že dnes prijmeme zase iba nejakú politickú deklaráciu a budú plynúť ďalšie dni. Čím ďalej budeme takto rokovať, tak je väčší predpoklad, že Grécko pôjde do kolapsu," dodal slovenský premiér.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok