Japonskí vedci objavili v Peru 24 unikátnych geoglyfov
Japonskí vedci objavili na náhornej plošine neďaleko peruánskeho mesta Nazca súbor 24 geoglyfov - obrazcov vytvorených na zemskom povrchu. Bádatelia sa domnievajú, že sú staršie než ich slávne náprotivky v podobe kolibríka a opice, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Geoglyfy boli objavené približne 11,5 kilometra severne od mesta Nazca v južnej časti Peru. Zemné obrazce znázorňujú lamu a ďalšie zatiaľ neidentifikované objekty. Predpokladá sa, že pochádzajú z obdobia medzi rokmi 400-200 pred n.l. Najväčší z nich má šírku zhruba 20 metrov, tvrdia vedci.
Nález geoglyfov, ku ktorému došlo medzi vlaňajším decembrom a februárom tohto roku, už japonskí vedci prezentovali peruánskej vláde.
"Geoglyfy boli poškodené rozširovaním osídlenia. Chceme ich zachovať tak, že sa o ich význame podelíme s miestnymi obyvateľmi," uviedol Masato Sakai, profesor výskumného strediska japonskej Jamagatskej univerzity, ktoré otvorili v meste Nazca pred tromi rokmi. Japonskí vedci pôsobia v tejto oblasti Peru od roku 2004.