USA odpočúvali Merkelovú, ale aj jej predchodcov Schrödera a Kohla

8.7.2015 19:48

Nemecké médiá s odvolaním sa na WikiLeaks informovali, že cieľom záujmu americkej Národnej bezpečnostnej agentúry nebola len súčasná nemecká kancelárka, ale aj jej predchodcovia. Mnohé z telefónnych čísiel sú stále aktívne.

USA odpočúvali Merkelovú, ale aj jej predchodcov Schrödera a Kohla
Foto: SITA/AP

Kontakty z okolia šéfky nemeckej vlády

Americká Národná bezpečnostná agentúra po desaťročia odpočúvala úrad nemeckého spolkového kancelára. Túto informáciu odvolávajúcu sa na odhalenia WikiLeaks získali a zverejnili mienkotvorný nemecký denník Süddeutsche Zeitung, Severonemecký rozhlas a Západonemecký rozhlas. Podľa nich sa odpočúvanie týkalo okrem súčasnej kancelárky Angely Merkelovej aj vlád jej predchodcov Gerharda Schrödera a Helmuta Kohla.

Asi dva tucty z celkove 56 telefónnych čísiel na zozname objektov záujmu NSA sú existujúce telefónne kontakty z najbližšieho okolia súčasnej šéfky nemeckej vlády.  Ide o kontakty na šéfku jej kancelárie Beate Baumannovú, šéfa Úradu spolkovej kancelárky Petera Altmaiera a štátneho tajomníka pre koordináciu tajných služieb Klausa-Dietera Fritscheho. V zozname nechýba ani šéf frakcie CDU/CSU v Spolkovom sneme Volker Kauder, či mobilný telefón bývalého šéfa Úradu spolkovej kancelárky Ronalda Pofallu, ktorý je stále aktívny.

Záujem o menovú a obchodnú politiku

Altmaier si v súvislosti s novými odhaleniami o aktivitách NSA v Nemecku predvolal ešte minulý týždeň veľvyslanca USA v Berlíne Johna B. Emersona. To bolo všeobecne vnímané ako jasná forma protestu nemeckej strany. Išlo o reakciu na odhalenia, podľa ktorých NSA špehovala v Nemecku nielen Merkelovú, ale aj iných vládnych činiteľov.

Z nedávno zverejnených informácií WikiLeaks vyplynulo, že sa NSA zaujímala najmä o menovú a obchodnú politiku Nemecka. Súčasťou sprístupnených dokumentov bol aj prepis odpočúvaného telefonátu nemeckej kancelárky z 11. októbra 2011, v ktorom sa vyjadrovala k vtedajšiemu vývoju v Grécku. Cieľmi monitoringu NSA boli aj ministerstvá hospodárstva, financií a poľnohospodárstva. V podkladoch sa nachádzal údajne zoznam 69 niekdajších, ale aj aktuálnych telefónnych čísiel, ktoré boli sledované najmenej od 90. rokov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok