Atómové elektrárne sú bezpečné a spoľahlivé, uistil ÚJD

23.1.2012 14:55

V pondelok na verejnom stretnutí k výsledkom záťažových testov slovenských atómových elektrární prejavilo záujem o túto problematiku vyše sto prítomných z odbornej i laickej verejnosti. Predstavitelia Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) ubezpečili účastníkov verejného stretnutia o bezpečnosti a spoľahlivosti slovenských jadrových elektrární.

Atómové elektrárne sú bezpečné a spoľahlivé, uistil ÚJD
Foto: SITA

Atómové elektrárne na Slovensku, ktoré prevádzkujú Slovenské elektrárne, a.s. (SE), nevykazujú podľa národnej správy o výsledkoch záťažových testov nedostatky, ktoré by vyžadovali neodkladné opatrenia pre zabezpečenie bezpečnej prevádzky. Na základe výsledkov testov nebola podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) spochybnená ďalšia bezpečná prevádzka pracujúcich blokov, ani pokračujúca výstavba nových blokov.

Počas záťažových testov boli podľa úradu jadrového dozoru analyzované mimoriadne externé udalosti ako zemetrasenie, záplavy a následky ďalších udalostí, ktoré môžu viesť k viacnásobnej strate bezpečnostných funkcií elektrárne. Posudzované boli tiež kombinácie udalostí, vrátane výpadku elektrického napájania, dlhodobého prerušenia prívodu vody, ale i straty elektrického napájania v dôsledku extrémnych klimatických podmienok, ako aj riadenie ťažkých havárií.

V rámci hodnotenia rizika možného zemetrasenia a prípadných škôd úrad konštatuje, že na území Slovenska a jeho priľahlom okolí nie sú tektonické zlomy, ktoré by mohli spôsobiť extrémne zemetrasenia porovnateľné s katastrofickým zemetrasením v Japonsku. Napriek tomu je podľa ÚJD otázka seizmicity dôsledne zohľadnená v projekte, prevádzke a bezpečnostnej modernizácii elektrární a je aj súčasťou záťažových testov.

Záťažové testy sa venovali aj možným rizikám zo záplav. Vzhľadom na umiestnenie lokalít vo vnútrozemí a ich vzdialenosti od zdrojov vody môže byť však podľa ÚJD zaplavenie lokalít zo zdrojov povrchovej vody z riek alebo jazier vylúčené, podobne ako aj zaplavenie vplyvom podzemných vôd. Podobne úrad konštatuje, že je akceptovateľná aj odolnosť elektrární voči meteorologickým extrémom.

Slovenské elektrárne vo svojich atómových elektrárňach v Bohuniciach a v Mochovciach, aj napriek ich bezpečnosti a spoľahlivosti, vidia bezpečnostné rezervy. “Pre niektoré vysoko nepravdepodobné situácie existuje možnosť ďalšieho zvyšovania bezpečnosti jadrových elektrární a zlepšenie havarijnej odozvy prijatím vhodných opatrení,“ uviedol dominantný výrobca elektriny vo svojej finálnej správe zo záťažových testov (tzv. stres testy).

Na základe analýz Slovenské elektrárne identifikovali bezpečnostné opatrenia, ktoré plánujú realizovať. Opatrenia rozdelila spoločnosť na krátkodobé a strednodobé. Podľa správy najväčším príspevkom k bezpečnosti proti strate podporných funkcií je zvýšenie redundancie zdrojov elektrického napájania, predovšetkým pre zlepšenie schopnosti monitorovať bezpečnostné funkcie. “Druhým najväčším prispievateľom k bezpečnosti je zvýšenie zálohovania zdrojov napájacej vody pri seizmickej udalosti a pri udalosti Station blackout,“ dodali Slovenské elektrárne.

"Identifikované a v správe definované opatrenia vedú k ďalšiemu zvýšeniu súčasnej úrovne jadrovej bezpečnosti,“ dodáva úrad v správe, ktorú koncom vlaňajška zaslal Európskej komisii. Úrad jadrového dozoru SR odporučil v správe z výsledkov záťažových testov Slovenským elektrárňam zosúladiť postup s ostatnými prevádzkovateľmi podobných typov elektrární a vziať do úvahy výsledky záťažových testov a ich partnerskej previerky. "Finálny rozsah požadovaných vylepšení a časový harmonogram ich implementácie bude harmonizovaný s ostatnými krajinami EÚ,“ dodáva ÚJD.

S výsledkami záťažových testov už tradične nie sú spokojní “zelení aktivisti“. Napríklad podľa organizácie Greenpeace správy zo záťažových testov slovenských jadrových elektrární neobsahujú dostatok informácií o bezpečnosti. Podľa environmentalistov majú zverejnené výsledky minimálnu výpovednú hodnotu a sú nedostatočné vo viacerých bodoch.

Európske úrady jadrového dozoru sa dohodli na podobe záťažových testov jadrových reaktorov v rámci EÚ s cieľom zabrániť krízovej situácii, aká zasiahla Japonsko po minuloročnom marcovom zemetrasení. Krajiny EÚ sa následne koncom mája dohodli, že stresovými testami prejdú všetky jadrové elektrárne na území spoločenstva. Spôsob vykonania záťažových testov v členských krajinách EÚ bude vyhodnotený v tomto roku v rámci celoeurópskych partnerských previerok.

Slovenské elektrárne v súčasnosti prevádzkujú dva bloky jadrovej elektrárne Bohunice V2 a dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce. Záťažovými testami prešli aj tretí a štvrtý blok mochoveckej elektrárne, ktoré sú v súčasnosti vo výstavbe. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok