Po deviatich rokoch v kóme zomrel legendárny český umelec Kája Saudek
Vo veku 80. rokov zomrel kráľ českého komiksu.
Ovplyvnili ho americké komiksy
Kája Saudek, ktorý po deviatich rokoch zomrel, je jednou z najvýraznejších postáv českého výtvarného umenia posledných dekád. Nekorunovaného kráľa českého komiksu z neho vytvoril nezameniteľný štýl: pevná, dynamická linka, zveličenie, ironický odstup, erotika a osobitý humor. Spolu so svojím bratom- dvojčaťom, svetoznámym fotografom Janem Saudkem, tvorili unikátnu umeleckú bratskú dvojicu, ktorá nemá v českej kultúre obdobu.
Bratia Saudekovci sa narodili 13. mája 1935 v Prahe v rodine bankového úradníka. Na konci vojny sa kvôli svojmu židovskému pôvodu dostali do špeciálneho koncentračného tábora pre dvojičky. Iba náhodou vyviazli živí a prežili vojnu a hrôzu holokaustu.
Už v detstve sa Saudekovci vďaka príbuzným zoznámili s americkými komiksami, ktoré ovplyvnili osud oboch bratov, oveľa viac ten Kájov. Pretože nemohol študovať, stal sa technickým kresličom a kulisárom vo filmových štúdiách na Barrandove. V 60. rokoch začal malovať komiksy, ktoré sa uplatnili aj na filmovo plátne – v roku 1699 použil jeho kresby Miloš Macourek vo filme Kdo chce zabít Jessi?, o štyri roky neskôr potom Oldřich Lipský v snímke Čtyři vraždy stačí, drahoušku.
Bigbeat či hippies
Kája Saudek bol nielen výnimočný maliar, ale aj „lettrista“, teda maliar písma. V druhej polovici 60. rokoch začal experimentovať v oblasti typografie. Typy písma, ktoré použil v časopise Pop Music Express, odrážali okrem iného aj psychedéliou spojenú s bigbeatovou kultúrou a hippies.
Jeho najslávnejším dielom je komiks Muriel a andělé z roku 1969, ktorý bol pred šiestimi rokmi vyhlásený za najlepší český komiks všetkých čias. Aj v tomto prípade Kája Saudek použil svoju obľúbenú metódu, keď svojich hrdinov maľoval podľa skutočných ľudí. Muriel dostala tvár a pôvab herečky Olgy Schoberovej, hlavného záporného hrdinu generála Xerona vytvoril podľa svojho brata Jana. V dobe svojho vzniku ale nestihla Muriel a andělé vyjsť celá a originály diela boli dlho považované za stratené. Milovníci kreslených príbehov mohli prvý diel Muriel dlho poznať len z menej kvalitných reprodukcií, až vlani vydalo vydavateľstvo Albatros komiks v plnej kráse. Už v decembri 2009 vyšlo reštaurované pokračovanie nazvané Muriel a oranžová smrt.
Kája Saudek nakreslil radu ďalších komiksov, ktoré sa zaradili medzi české legendy. V prvej polovici 70. rokov ešte niektoré vyšli v časopise Mladý svět (Lips Tullian, Černý Filip), neskôr ale mohli uzrieť svetlo sveta iba napol utajene v speleologickom časopise (Tajemství zlatého koně, Po stopách sněžného muže, Peruánský deník či Arnal a dva dračí zuby.)
V kóme bol pre nešťastnú náhodu
Po novembri 1989 dostal novú šancu ukázať svoje umenie, novšia tvorba ale už podľa kritiky napospol nedosahovala kvality predchádzajúcich rokov. Opäť tiež vyšli prakticky všetky Saudekove staršie komiky, niekedy ale len vďaka starostlivému pátraniu po pôvodných predlohách, ktoré sa behom rokov dostali do rúk najrôznejších majiteľov.
Životom slávneho komiksového maliara – podobne ako v prípade jeho brata Jana- prešla rada žien, oženil sa ale iba s jednou. S manželkou Johanou má dcéru Bereniku, maliarku.
V apríli 2006 upadol do kómy po tom, čo mu v krku zaskočil kúsok jedla. Od tej doby bol pripútaný na lôžko v motolskej nemocnici, kde ho pravidelne navštevovala manželka a ďalší príbuzní.