Fotogaléria: Pozrite si grafiti, ktoré zaplavili krachujúce Grécko
Tradičné pouličné umenie prešlo v Grécku v posledných rokoch veľkou premenou. Namiesto klasických „streetových“ tém začalo reflektovať politickú krízu krajiny.
Grafiti v Aténach zvykli bývať o všetkom možnom o hudbe, ženách, drogách, či o futbale. Nenachádzali sa všade.V súčasnosti je ťažké nájsť budovu, či už verejnú alebo súkromnú, bez nepopísanej steny. Neonacisti nevedia prestať s čmáraním čiernou, červenou a modrou, inde svieti bez ľadu a skladu celá paleta nezmyselných nápisov. Väčšine chýba akýkoľvek zmysel a sú len vandalizmom.
Uprostred tohto zmätku sa však nájdu aj skvosty. Niektorí majitelia budov dokonca sami najali sprejerov, aby svoj majetok uchránili pred čarbaním vandalov. Za posledných päť rokov hospodárskej krízy v Grécku grafiti stále viac komentujú finančné a sociálne strasti krajiny. Pozrite si výber z nich:
Maliar, ktorý používa meno Wild Drawing, hovorí, že maľba je zrkadlenie názoru väčšiny Grékov. Podľa neho sa euro rozpadá a malé Grécko padá do vody.
Ďalší sprejer N_Grams použil na grafiti noviny plné inzerátov, aby vytvoril veľkú bankovku. V minulom roku sám namáhavo hľadal prácu.
Na starom nepoužitom bilborde na ceste do prístavu Pireus je napísané: „Európa bez Grécka je ako večierok bez drog.“ Autor s prezývkou Cacao Rocks povedal, že nápad vznikol už pred tromi rokmi. "Ja som sa už zmenil, neberiem drogy a nechodím na večierky. Európa však ešte nevyrástla."
V Grécku je nezamestnanosť na úrovni 25 percent a všadeprítomná chudoba sa prihovára aj zo stien. Wild Drawing s maľbou "Potrebujem prácu, nie reči."
Maľba francúzskeho pouličného umelca Goina na budove Aténskej školy výtvarných umení s názvom Aténa verzus Európa, vzdor verzus podrobenie.
Angela Merkelová je pre Grékov symbolom krízy. Gréci ju už zobrazili v súvislosti s nacistickou minulosťou Nemecka, ale aj s iróniou ako postavičku z disneyovky.
V Grécku sa už s eurom lúčia. Príznačná maľba zachytáva pohreb eura.
Návrh na euromincu v hodnote 0 eur na aténskom múre. Ak by Grécko išlo cestou Grexitu, mohlo by to zásadne narušiť dôveru v európsky integračný proces.
Hlavnými obeťami krízy v krajine sú mladí ľudia. Miera nezamestnanosti mladých vo veku 15 až 24 rokov dosahuje vyše 50 percent.
Zo zabedneného okna hľadí ustráchaný človek s tvárou v dlaniach, pod ním je chatrná päťeurovka. Grécko čaká buď bankrot, alebo prísne reformy. Iná cesta nie je.