V Tatrách sa končí sezónna uzávierka turistických chodníkov

15.6.2015 09:20

Sezónna uzávierka turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí sa končí. Návštevníkov Tatier čaká približne 200 km turistických chodníkov. K najobľúbenejším patria chodníky, ktoré vedú Malou a Veľkou Studenou dolinou. Z vrcholov je to Kriváň a Rysy.

V Tatrách sa končí sezónna uzávierka turistických chodníkov
Foto: SITA TASR

Sprístupnené turisticky náročné chodníky

„Od nasledujúceho dňa sú značkované turistické chodníky vo vysokohorskom prostredí, ktoré boli od 1. novembra uzavreté, opätovne prístupné,“ informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku Lenka Burdová.

Keďže mnohé chodníky prechádzajú cez sedlá alebo vedú na vrcholy tatranských štítov, väčšina z nich je podľa Burdovej pre turistov náročná. Okrem už uvedených chodníkov ich často láka aj chodník okolo štyroch Roháčskych plies v Západných Tatrách, chodník v Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku a náučný chodník v Juráňovej doline v Oraviciach. „Medzi obľúbené bezbariérové trasy prístupné pre turistov so zníženou schopnosťou pochybu a pre rodiny s deťmi, patrí Bielovodská dolina, Bobrovecká dolina v Oraviciach a chodník z Hrebienka k Rainerovej útulni,“ priblížila koordinátorka komunikácie TANAP.

Pribudnú nové odpočívadlá

Správca turistickej a informačnej siete v Tatranskom národnom parku a v Pieninskom národnom parku každý rok obnovuje jednu z farieb farebného značenia turistických chodníkov, ktorými sú červená, modrá, zelená a žltá. Ako dodala Burdová, priebežne počas celého roka tiež opravuje, vymieňa a dopĺňa smerovníky a tabuľky tak, aby bola orientácia v teréne parkov pre turistov bezproblémová. „Čo pribudne, to sú nové drevené premostenia, lavičky a stoly, tiež prekryté odpočívadlá. Odpadkové koše v parkoch nebudú, to, čo si turista so sebou prinesie, by si mal aj odniesť,“ dodala.

Návštevníci Tatranského národného parku by mali rešpektovať návštevný poriadok a pohybovať sa len po vyznačených chodníkoch a trasách. Tiež by nemali robiť nadmerný hluk, zakázané na území národného parku je bivakovanie i stanovanie. Zakladanie ohňa je možné len na vyhradených miestach. Turisti by sa mali správať tak, aby nedochádzalo k poškodeniu alebo úhynu rastlín a živočíchov, nemali by trhať kvety a plašiť zvieratá. „Vodenie psov je povolené len za podmienky, že pes bude na vôdzke a bude mať nasadený ochranný košík. V chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany platí zákaz voľného púšťania a vodenia,“ uvádza sa v návštevnom poriadku TANAP.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok