Interpol rozviazal spoluprácu s FIFA
Interpol ukončil spoluprácu s Medzinárodnou futbalovou federáciou, ktorá bola podpísaná v roku 2011 na obdobie 10 rokov. Súd medzitým vyhovel žiadosti novinárov, aby bola zverejnená dohoda s bývalým členom výkonného výboru federácie a organizáciou.
Boj proti ovplyvňovaniu výsledkov
Medzinárodný policajný úrad Interpol zastavil spoluprácu s Medzinárodnou futbalovou federáciou. Dohoda pochádza z mája 2011 a bola podpísaná na desať rokov. Interpol sa ňou zaviazal viesť v danom období program boja proti ovplyvňovaniu výsledkov stretnutí zo svojej pobočky v Singapure. FIFA zaň platí 20 miliónov eur.
"Zmrazíme príjem finančnej podpory z FIFA," oznámil úrad. Generálny sekretár Interpolu Jürgen Stock priznal, že za krokom treba hľadať súčasnú situáciu, keď FIFA zápasí s korupčnými škandálmi. To je v rozpore s článkom zmluvy, ktorý hovorí o tom, že FIFA "sa nesmie dostať do rozporu a princípmi, cieľmi a aktivitami Interpolu".
Poskytol informácie k odhaleniu korupcie
Okresný sudca v New Yorku nariadil federálnej prokuratúre zverejniť obsah dohody s bývalým členom výkonného výboru Medzinárodnej futbalovej federácie Chuckom Blazerom. Raymond J. Dearie tým vyhovel žiadosti niekoľkých médií na čele s The New York Times, aby boli sprístupnené podmienky dohody, ktorú obe strany uzavreli v roku 2013, keď sa Blazer priznal k vydieraniu, sprenevere či rozsiahlym daňovým únikom.
Známe je len toľko, že sa zaviazal zaplatiť 1,9 milióna dolárov a poskytol cenné informácie vedúce k odhaleniu korupčnej aféry, do ktorej sú zapletení 14 funkcionári Medzinárodnej futbalovej federácie, respektíve osoby na ňu napojené. Práve Blazerova výpoveď viedla k spusteniu škandálu krátko pred májovým kongresom FIFA.
Do piatka by sa federálne úrady mali rozhodnúť, čo z dohody zverejnia. Prokuratúra už dávnejšie poskytla úplný prepis Blazerovej výpovede, z ktorej vyplynulo dvanásť konkrétnych prípadov korupčného správania.