Startupy na 3 roky oslobodia od daňovej licencie
Startupové firmy budú od roku 2016 na tri roky oslobodené od daňovej licencie. Uviedol to po rokovaní vlády jej predseda Robert Fico, keď podporu startupov označil za splnenie štrnásteho z 15 opatrení tzv. prvého sociálneho balíčka.
Odvážne projekty
Koncepciu pre podporu startupov schválil vládny kabinet na svojej schôdzi. "Chceme vytvoriť inštitút jednoduchej akciovej spoločnosti. Je to najmä v tom, že ten, kto chce začať podnikať, nech nie je okamžite vystavený tlaku vytvárania komplikovanej právnej formy podnikania v podobe normálnej akciovej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným," priblížil Fico.
V jednoduchej akciovej spoločnosti je podľa neho veľmi dôležité, aby sa dobre nastavilo spolužitie 'startupistu' s nejakým investorom.
"Pri startupoch ide totiž zvyčajne aj o nejakého investora, ktorý dáva peniaze do odvážnych projektov. Musí byť teda jednoduchá štruktúra akciovej spoločnosti, aby sa komfortne cítil aj investor, aj mladý podnikateľ, ktorý sa do projektu púšťa," podčiarkol premiér.
Aby mladí neodchádzali
Zásadný rozdiel medzi 'bežnou' firmou a startupovou spoločnosťou je podľa podpredsedu vlády a ministra financií Petra Kažimíra v inovatívnosti.
"Inovatívnosť je totiž nevyhnutná pre vyššiu konkurencieschopnosť našich výrobcov. Pre nás je dôležité, aby mladí ľudia, ktorí majú nápady a myšlienky, boli povzbudení a primárne neodchádzali z našej krajiny. Naopak, máme ambíciu, aby sa Slovensko stalo centrom, hlavou celého regiónu, regiónu siahajúceho dokonca až za hranice EÚ," dodal Kažimír.
Plusy i mínusy
Štátna Koncepcia na podporu startupov a startupového ekosystému prináša zvýhodnenia pre startupy, klasických podnikateľov však vynecháva. Uvádza sa to v reakcii Združenia podnikateľov Slovenska - ZPS.
"Napriek tomu, že ide o prvú lastovičku v tom, ako by mali kompetentné rezorty pristupovať k riešeniu problémov, má schválená koncepcia svoje plusy i mínusy,“ hodnotí materiál Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska.
„Tento ucelený materiál navrhuje riešenia naprieč rezortmi a zároveň nezabúda na spoluprácu Slovenska s krajinami V4. Pozitívne hodnotím najmä skutočnosť, že navrhované opatrenia nevynechávajú školstvo,“ dodal Solík.
Mnohé opatrenia koncepcie kladne hodnotí aj prezident ZPS Ján Oravec. "Pozitívom schválenej koncepcie je snaha riešiť vzťah k podnikaniu ako komplexnejší problém a zahrnúť do jeho riešenia viaceré ministerstvá a subjekty súkromného i verejného sektora." Podnikatelia sa však zhodujú, že nie je dobré vytvárať odlišné podmienky pre rôzne skupiny podnikateľov.