Minimálny dôchodok je pre vládu prioritou, vyhlásil Fico
Premiérovi Ficovi je ľúto, že prezident Kiska nepriniesol žiadne nové argumenty, keď vetoval novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má zaviesť minimálny dôchodok. Fico kritizoval aj opozíciu, ktorá má podľa neho výhrady, aj keď sľubovala švajčiarske dôchodky.
Argumenty prezidenta
Novela zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má zaviesť minimálny dôchodok na Slovensku, nie je diskriminačná. Prezident Andrej Kiska ju vrátil na opätovné prerokovanie parlamentu, a tým sa postavil za opozíciu. Konštatoval to premiér Robert Fico. "Je mi ľúto, že prezident nepriniesol žiadne nové argumenty a v podstate vo svojom vrátenom návrhu použil len tie argumenty, ktoré použila aj opozícia, keď kritizovala tento zákon," povedal Fico.
Parlament sa bude vrátenou právnou normou zaoberať už na júnovej schôdzi. "Táto vláda je stabilná, má stabilnú väčšinu v Národnej rade. Zákon o minimálnom dôchodku bude opätovne schválený tak, ako to bolo urobené v prvom, druhom a treťom čítaní ešte predtým, ako prezident tento zákon vrátil," avizoval premiér.
Prioritou je sociálny balík
Predseda vlády Robert Fico zdôraznil, že pre vládu je naplnenie prvého sociálneho balíka absolútnou prioritou. "Zavedenie minimálneho dôchodku patrilo do prvého balíka a my sme ho aj splnili tým, že tento návrh bol schválený v parlamente," povedal.
Zároveň priblížil, že tí, ktorí pracovali, by mali mať vyšší dôchodok ako tí, ktorí nepracovali vôbec. "Na takýto minimálny dôchodok získa nárok každý, kto odpracuje minimálne 30 rokov. Sme presvedčení, že takto nastavený dôchodok je obrovským prínosom," domnieva sa premiér.
Sľubované švajčiarske dôchodky
Novelu zákona o sociálnom poistení kritizuje najmä opozícia, ktorej sa nepáči, že dôchodcom v druhom pilieri sa má minimálny dôchodok krátiť. "Vtedajšia opozícia, keď schvaľovala zákon o druhom pilieri, sľubovala občanom švajčiarske dôchodky. Zrazu tá istá opozícia, ktorá toto sľubovala, sa obáva, že či vôbec niekto v druhom pilieri dostane minimálny dôchodok na úrovni 270 eur," uviedol Fico.
Vláda sa rozhodla zákon nastaviť tak, aby ľuďom, ktorí si sporia v druhom dôchodkovom pilieri, sa krátil minimálny dôchodok od štátu, a to podľa rovnakých zásad, ako sa znižuje dôchodok takéhoto človeka v prvom pilieri. "Ten, kto je v druhom pilieri, nemôže mať taký istý minimálny dôchodok ako ten, kto si šetrí len v prvom pilieri, lebo inak by štát platil za škody, ktoré napáchajú dôchodkové správcovské spoločnosti," vysvetlil premiér.
Pozrite si TB premiéra Roberta Fica