V súvislosti s korupčným škandálom suspendovala FIFA 11 funkcionárov
Medzinárodná futbalová federácia suspendovala 11 funkcionárov, vrátane dvoch viceprezidentov v súvislosti s korupčným škandálom, ktorý vypukol dva dni pred 65. kongresom v Zürichu. Informáciu priniesla agentúra AP.
Ťažké časy pre futbal
FIFA suspendovala viceprezidentov Jeffreyho Webb z Kajmanských ostrovov a Uruguajčana Eugenia Figuereda, ktorí sú vo väzbe. "Je jasné, že obvinenia úzko súvisia s futbalom," povedal sudca Hans-Joachim Eckert, z etickej komisie FIFA.
Ďalšími suspendovanými funkcionármi sú bývalí členovia exekutívy FIFA Jack Warner, Nicolas Leoz a Chuck Blazer, šéf kostarického futbalu Eduardo Li, prezident Venezuelskej futbalovej asociácie Rafael Esquivel, bývalý prvý muž brazílskeho futbalu Jose Maria Marin, Costas Takkas, Julio Rocha a Warnerov syn Daryll.
Na udalosti reagoval prostredníctvom oficiálneho vyjadrenia aj prezident FIFA Joseph Blatter. "Sú to ťažké časy pre futbal, fanúšikov a FIFA ako organizáciu. Chápeme nespokojnosť, ktorú mnohí vyjadrujú. Aby bolo jasné, vítame aktivity vyšetrovateľov v USA, hoci je to nešťastné. Aby som úplne jasne vysvetlil, takéto korupčné správanie nemá miesto vo futbale a každého, kto sa ho dopustí, vylúčime z hry," uvádza sa v komuniké na oficiálnom webe FIFA.
Policajný zásah sa odohral tesne pred voľbami prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie. "Futbalových funkcionárov zatkla v Zürichu polícia miestneho kantónu. Zatykače boli vydané na žiadosť amerických orgánov. Kancelária prokurátora pre východný obvod New Yorku vyšetruje tieto osoby pre podozrenie z prijatia úplatkov. Predstavitelia športových mediálnych spoločností a promotérskych firiem sú podozriví z toho, že platili futbalovým funkcionárom, delegátom FIFA a ďalším osobám z organizácií
UEFA žiada odklad volieb
Exekutíva Európskej futbalovej únie vzhľadom na udalosti požiadala o odklad na piatok naplánovaných volieb prezidenta FIFA. Kontinentálna organizácia zároveň zváži bojkot kongresu FIFA, ktorý sa v rovnaký deň začne v spomenutom švajčiarskom meste.
"Toto vyšetrovanie ničí obraz celého odvetvia," vyhlásil generálny sekretár UEFA Gianni Infantino a dodal, že riadiaci orgán európskeho futbalu chce zmenu vo vedení toho svetového. Kongres by sa podľa neho mal konať neskôr a nové voľby by sa mali uskutočniť do šiestich mesiacov.
Korupcia bola prítomná aj pri výbere dejiska MS 2010
Americkí vyšetrovatelia pri skúmaní rozsiahlej korupčnej aféry odhalili až tucet rôznych podvodných schém. Jedna z nich sa týkala dokonca aj výberu Juhoafrickej republiky za dejisko majstrovstiev sveta v roku 2010. Brooklynský federálny prokurátor Kelly T. Currie ďalej ozrejmil, že v deviatich z dvanástich schém figurujú športové marketingové spoločnosti.
Tie podplatili funkcionárov riadiaceho orgánu svetového futbalu, vďaka čomu sa dostali k finančným korytám spojeným s podujatiami podliehajúcimi FIFA. Podľa Currieho mohli týmto spôsobom firmy napríklad počas majstrovstiev sveta prísť aj k desiatkam miliónov amerických dolárov. "Americkí predstavitelia chcú do sveta vyslať správu, že nebudú tolerovať takéto správanie," vyhlásil Currie.
Federálna švajčiarska prokuratúra začala trestné stíhanie v súvislosti s udelením práv organizátorov majstrovstiev sveta 2018 Rusku a 2022 Kataru.