Kalifát pri dobývaní Ramádí zabil stovky ľudí, mesto je v troskách
Boje o iracké mesto Ramádí si v uplynulých dňoch vyžiadali životy najmenej 500 civilistov a vojakov irackej armády, informoval hovorca guvernéra irackej provincie Anbár.
Tisíce ľudí z mesta ušli
Ďalších asi 8000 ľudí z mesta pred bojmi ušlo, odhadoval hovorca podľa agentúry AP. Hovorca súčasne pripomenul "obrovský exodus" obyvateľov mesta v apríli, keď OSN informovala, že mesto Ramádí a okolité dediny v čase, keď násilnosti vrcholili, opustilo vyše 114.000 ľudí.
Miestni úradníci informovali o masovom zabíjaní irackých vojakov a civilistov príslušníkmi extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorí sa mesta Ramádí zmocnili uplynulú nedeľu.
Kým hovorca provincie pre agentúru AP uviedol, že "Ramádí padlo" do rúk Islamského štátu, americký Pentagón je vo svojich vyjadreniach opatrnejší. Jeho hovorkyňa Maureen Schumannová uviedla, že situácia sa stále mení. Dodala, že USA pozorne sledujú vývoj v tejto oblasti. Upozornila, že na definitívne závery o situácii na mieste je ešte priskoro.
Podľa Kerryho získajú mesto späť
Ak sa správy o dobytí Ramádí potvrdia, bude to najväčšia porážka irackých vládnych síl od začiatku náletov Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorej terčom sú pozície islamistov nielen v Iraku, ale aj v susednej Sýrii. Dobytím Ramádí totiž islamisti získajú kontrolu nad takmer celým územím provincie Anbár, ktorá susedí so Sýriou, Jordánskom a Saudskou Arábiou, ako aj voľnú cestu k hlavnému mestu Bagdad.
Minister zahraničných vecí USA John Kerry počas návštevy Južnej Kórey vyhlásil, že obsadenie Ramádí islamistami "nebude mať vplyv na celkový priebeh boja" s islamistami. Mesto Ramádí označil za "príliš ľahký cieľ", pretože iracká armáda a polícia majú v provincii Anbár slabé pozície. Aj preto tam bude boj s islamistami "dlhý a ťažký", zdôraznil. Podľa jeho názoru islamisti nemali v pláne obsadiť práve Ramádí a vyslovil presvedčenie, že irackým silám s podporou koalície vedenej USA sa ho podarí získať späť.