Pápež svätorečil štyri rehoľné sestry vrátane dvoch Palestínčaniek
Pápež František vyhlásil za sväté štyri rehoľné sestry vrátane dvoch palestínskych mníšok, ktorých kanonizáciu cirkevní predstavitelia označili za povzbudenie pre kresťanov na Blízkom východe.
Za účasti Abbása
Sestry Mária Alfonzína Danila Ghattasová a Mariam Baouardyová sú prvými novými svätcami zo Svätej zeme kanonizovanými od raných rokov kresťanstva, píše agentúra AP. Na svätorečení počas omše na slnkom zaliatom Námestí sv. Petra sa zúčastnil aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás a odhadovaných 2000 pútnikov z regiónu.
František v kázni uviedol, že obe ženy - ako aj ďalšie dve nové svätice Jana Emília de Villeneuve z Francúzska a Mária Kristína od Nepoškvrneného počatia z Talianska - sú vzorom preukazovania jednoty a dobročinnosti voči všetkým. "Ich žiarivý príklad je výzvou pre životy nás ako kresťanov," povedal pápež.
Prvé svätice zo Svätej zeme
Mariam Baouardyová (1846-1878), známa ako Mária od Ukrižovaného Ježiša, pochádzala z obce Ibillin v dnešnej galilejskej oblasti severného Izraela. Údajne mala stigmy - krvácajúce rany na miestach, kde bol Ježiš Kristus zranený počas ukrižovania - a zomrela vo veku 33 rokov v predjordánskom Betleheme, kde založila dodnes existujúci kláštor karmelitánok.
Mária Alfonzína Danila Ghattasová (1843-1927), pochádzajúca z Jeruzalema, otvárala školy pre dievčatá, bojovala proti negramotnosti žien a bola zakladateľkou Kongregácie ružencových sestier. Rehoľa má dnes desiatky centier po celom Blízkom východe, od Egypta po Sýriu, ktoré prevádzkujú materské školy, domovy dôchodcov či zdravotnícke zariadenia.
Talianka a Francúzka
Jana Emília de Villeneuve (1811-1854), ktorá sa narodila vo francúzskej šľachtickej rodine v Toulouse, založila kongregáciu Sestier Nepoškvrneného počatia Panny Márie, starajúcu sa o najchudobnejších, chorých a morálne padlých.
Mária Kristína od Nepoškvrneného počatia, rodným menom Adelaide Brandová (1856-1906), bola talianska mníška pochádzajúca z Neapola, ktorá založila kongregáciu Sestier vykupiteľskej obety sviatostného Ježiša.
Okrem palestínskej delegácie vyslali na slávnosť do Vatikánu delegáciu pod vedením svojho veľvyslanca pri Svätej stolici aj Izrael. Prítomné boli tiež oficiálne delegácie Francúzska, Talianska a Jordánska. Informácie priniesli agentúra AP a Vatikánsky rozhlas.