Porošenko podpísal zákon o dekomunizácii Ukrajiny
Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal zákon o odsúdení komunistického a nacistického totalitného režimu na Ukrajine a o zákaze propagácie ich symbolov, informovala v Kyjeve prezidentská tlačová služba.
Zákon vyvoláva vášnivé diskusie
Okrem toho Porošenko podpísal aj zákon o sprístupnení archívov represívnych orgánov komunistického režimu z rokov 1917-91, o uctievaní víťazstva v druhej svetovej vojne a o právnom štatúte bojovníkov za nezávislosť Ukrajiny v 20. storočí, ku ktorým sa zaraďujú aj príslušníci organizácií ako napr. Ukrajinská povstalecká armáda.
Tieto zákony prijal ukrajinský parlament na svojom zasadaní 9. apríla väčšinou hlasov. Opozícia však Porošenka vyzvala, aby využil svoje právo a vetoval zákon o zákaze komunistického a národno-socialistického režimu a ich symboliky.
Keď parlament prijal zákon, ktorým boli ich príslušníci označení za bojovníkov za slobodu a boli im priznané náležité kompenzácie, vyvolalo to na Ukrajine vášnivé diskusie, napísal koncom apríla britský denník Guardian. Upozornil, že rola a činnosť Organizácie ukrajinských nacionalistov a UPA na čele so Stepanom Banderom je vnímaná sporne nielen na Ukrajine a v Rusku, ale aj v iných krajinách, keďže ich dôsledky pocítila celá Európa vrátane Poľska, ktoré je spojencom Ukrajiny proti Rusku.
Možnosť odbornej kritiky dejín
Britský denník pripomenul masaker vo Volyni z roku 1943, keď ukrajinskí nacionalisti zabili desiatky tisíc ľudí, väčšinou Poliakov.
Ukrajinskí historici si teraz mnoho sľubujú od odtajnenia ukrajinských archívov do roku 1991, pretože to môže prispieť k diskusii o novodobých dejinách. Časť odbornej verejnosti však upozorňuje, že množstvo archívnych dokumentov bolo zničených. Zdôrazňujú tiež, že zákony, ktoré nedávno prijal parlament, neumožnia ani kritické výroky na margo nedávnych dejín Ukrajiny. Rasevyč tvrdí, že "všetko, čo teraz máme, je koncepcia propagandy. Prebieha ideologický boj".