Izrael vymení kritiku iránskeho jadrového programu za najmodernejšie americké zbrane

15.5.2015 18:31

Izrael prestane kritizovať pripravovanú dohodu o iránskom jadrovom programe, ak mu za to USA poskytnú kompenzácie. Noviny Jediot Achronot s odvolaním na nemenovaných izraelských predstaviteľov uviedli, že Izrael bude za mlčanie požadovať moderné a nákladné zbrane.

Izrael vymení kritiku iránskeho jadrového programu za najmodernejšie americké zbrane
Foto: SITA/AP

Ako ukľudniť Izrael

Izrael patrí k najväčším kritikom rozhovorov s Iránom. Podľa harmonogramu majú skončit do 30. júna dohodou, ktorá umožní zrušiť protiiránske sankcie za ústupky, ktoré musí Irán uskutočniť vo svojich jadrových aktivitách. Podľa Izraela to nie je dostatočná záruka toho, že Irán nebude aj naďalej pracovať na atómovej bombe, ktorou sa Izrael cíti byť ohrozený.

Podľa Jediot Achronotu si momentále v Izraeli uvedomujú, že dohodu asi nebude možné zablokovať a že sa to nepodarí ani americkému Kongresu, ktorý s diplomaciou Bieleho domu nesúhlasí. Izrael sa vraj môže vydať inou cestou, ktorá mu umožní zaistiť si bezpečnosť, totiž požiadať USA o kompenzácie v podobe nákladných zbrojných systémov. "Biely dom je ochotný zaplatiť vysokú cenu za umlčanie Izraelcov v tejto otázke. Prekvapuje nás, že ešte nebola vznesená požiadavka," uviedol zdroj izraelských novín.

Podľa neho už zástupci Pentagonu a amerického ministerstva zahraničia začali jednať o možnostiach, ktoré by uspokojily požadavky Izraelcov. Najčastejšie sa hovorí o navýšení dodávok bojových lietadiel F-35 do Izraela. Ďalej sa hovorí o dodatočných batériách obranného protiraketového systému Iron Dome, ktoré by zaplatili USA.

História vzájomných vzťahov

USA sú najväčším spojencom Izraela a od roku 1962 dosiahla americká vojenská pomoc tejto blízkovýchodnej krajine 100 miliárd dolárov. Za minulé desaťročie dosahuje suma ročnej pomoci tri miliardy dolárov. USA až do roku 1962 dodržiavali zbrojné embargo voči Izraelu. Zrušil ho až prezident John Kennedy, keď Izraelu umožnil zaplatiť si americké rakety Hawk typu zem-vzduch. O tri roky neskôr Američania Izraelcom predali útočné tanky Patton.

V 60. rokoch bolo hlavným zbrojným dodávateľom Izraela Francúzsko, USA ho vystriedali definitívne po šesťdňovej vojne v roku 1967. Vôbec najväčšiu zbrojnú dodávku obdržal Izrael z USA v roku 1979, kedy podpísal mierovú zmluvu s prvou arabskou krajinou Egyptom. USA vtedy Izraelu poskytli zbrane za viac ako 15 miliárd dolárov.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kritizuje dohodu veľmocí s Iránom

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok