Priština údajne vedela o pripravovanom útoku v Kumanove

13.5.2015 16:26

Kosovské médiá tvrdia, že macedónska tajná služba sa snažila kontaktovať osoby, ktoré by sa postarali o rozvrátenie. Odporcovia vlády však uviedli, že premiér sa snaží kamuflovať kauzu s odpočúvaním.

Priština údajne vedela o pripravovanom útoku v Kumanove
Foto: SITA/AP

Macedónsko hľadalo v Kosove ľudí na rozvrátenie

Kosovská tajná služba už vo februári vedela o pripravovanej destabilizácii Macedónska. Tvrdí to kosovský portál Koha.net, podľa ktorého sa macedónska tajná služba snažila kontaktovať v Kosove ľudí, ktorí by v Macedónsku vykonali akcie na rozvrátenie. Toto podozrenie podporuje správy médií v Kosove aj Macedónsku, podľa ktorých ministerka vnútra a šéf tajných služieb v utorok rezignovali pre kontakt s ozbrojencami, s ktorými polícia cez víkend bojovala v Kumanove.

Portál píše, že občanov Kosova, ktorí sa zapojili do ozbrojeného stretu v Kumanove na severe krajiny, úrady poznali. Tajná služba o tom údajne včas kontaktovala prezidentku Atifete Jahjagaovú, premiéra Isu Mustafu a bezpečnostné orgány v Kosove.

Premiér chce údajne ututlať kauzu odpočúvania

Macedónska polícia vykonala počas víkendu v Kumanove rozsiahlu operáciu proti ozbrojenej skupine zapojenej do prepadnutia policajného stanovišťa pri hraniciach s Kosovom. Pri záťahu zahynulo osem policajtov a 14 ozbrojencov a 37 policajtov bolo zranených. Väčšinu zo zadržaných 30 osôb, obvinených z terorizmu, tvoria Albánci z Kosova hlásiaci sa ku Kosovskej oslobodeneckej armáde, ktorého ozbrojená rebélia v roku 2008 vyústila do vyhlásenia nezávislosti Kosova.

Odporcovia vlády Nikolu Gruewského v Macedónsku ale premiéra podozrievajú, že sa snaží odvrátiť pozornosť od škandálu s odpočúvaním nepohodlných ľudí, ktoré údajne sám nariadil. Na to majú poslúžiť incidenty s albánskymi separatistami, ako bol stret v Kumanove alebo v apríli obsadenie policajného stanovišťa skupinou 40 albánsky hovoriacich ozbrojencov v obci Gošince pri hraniciach s Kosovom.

"KTV (televízia patriaca do mediálnej skupiny Koha) zo spoľahlivých zdrojov zistila, že kosovská tajná služba už vo februári zoznámila nadriadené orgány... s podozrením, že sa niektorí Kosovčania pokúsia destabilizovať situáciu v Macedónsku. V informácii, ktorú rozviedka postúpila, sa zdôrazňuje, že sa macedónska tajná služba snažila kontaktovať niektorých občanov Kosova, ktorí na seba zobrali vykonanie akcie,“ napísal portál.

Aktérmi mali byť Albánci

Informáciu údajne potvrdzuje aj správa hodnotiaca situáciu v Macedónsku, ktorá bola odovzdaná prezidentke, premiérovi a polícii Kosova.  Dokument sa  podľa KTV zmieňuje o veľmi citlivom stave v susednej krajine a objasňuje možné spôsoby zinscenovania teroristickej akcie, ktorej hlavnými aktérmi by boli Albánci.

V správe sa tiež uvádza, že Gruevski je pre odpočúvanie „stále citlivejší“ na zhoršenie vzťahov v Macedónsku a že by aféry, ktorým čelí, mohli byť motívom k obráteniu pozornosti inde. Tomu by mal poslúžiť údajne teroristické útoky, čo by premiéra „dostalo do situácie, v ktorej sa stane ochrancom západných hodnôt a bojovníkom proti globálnemu terorizmu“.

Vláda nezaviedla opatrenia

Portál tiež napísal, že kosovské úrady mali presné informácie o štvorci hlavných lídrov teroristickej skupiny z Kosova, ale nedokázali prijať definitívne opatrenia.: „Vláda bola informovaná o podozrivom pohybe týchto osôb, z ktorých niektorí majú kriminálnu minulosť, vrátane ilegálneho držania zbraní a obchodu s nimi.“

Podozrenia ohľadom kontaktov činiteľov v Skopje s ozbrojencami vystupňovali kosovské aj macedónske médiá. Macedónsko-albánsky server INA napísal, že ministerka vnútra Gordana Jankulovská a šéf tajných služieb Saša Mijalkov, patriaci k najbližším spolupracovníkom Gruevského, odstúpili po schôdzke na americkej ambasáde. Údajne im tam prehrali záznamy komunikácie pracovníkov macedónskej tajnej služby s jedným z lídrov teroristickej skupiny v Kumanove a jeho ľuďmi.

"Albánci pracujúci v macedónskej tajnej službe telefonicky kontaktovali ozbrojenú skupinu. Povedali, že to bolo na priamy rozkaz riaditeľa Mijalkova, ktorý chcel, aby skupina povedala, čo chce za svoje stiahnutie. Ministerstvo vnútra s nimi prakticky začalo vyjednávať,“ napísal server INA.

 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok