Slabšie euro môže zdražieť dovolenky v niektorých krajinách
Euro za posledný rok oslabilo voči viacerým zahraničným menám, akými sú napríklad americký dolár, thajský baht či egyptská libra. Krajiny platiace týmito menami pritom patria medzi dovolenkové destinácie, ktoré vyhľadávajú aj Slováci. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky
Thajsko drahšie až o pätinu
Približne pätina Slovákov dovolenkuje v krajinách mimo Európskej únie. Medzi tie sa v ostatných rokoch radí napríklad aj Thajsko. Dovolenka v tejto krajine by však turistov v dôsledku slabšieho eura mohla stáť viac ako v minulom roku.
"Ak ľudia vycestujú na vlastnú päsť, nákup jednotlivých tovarov a služieb v thajských bahtoch sa v tejto krajine predraží o viac ako 21 %," uviedla analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.
Podobný scenár možno očakávať aj v prípade USA, ktoré Slováci vyhľadávajú aj za účelom nákupov oblečenia alebo elektroniky. "USA Slovákov v porovnaní s minulým rokom vyjdú drahšie, nakoľko euro je voči doláru slabšie o viac ako pätinu," doplnila Ondrová.
Výhodnejšie dovolenky v Japonsku
Cenovo výhodnejšia oproti týmto dvom krajinám by mohla byť dovolenka v Japonsku. "Spoločná európska mena je totiž voči japonskému jenu aktuálne slabšia len o necelú desatinu," priblížila Ondrová.
Medzi destinácie Slovákov patria aj Egypt a Turecko. Dovolenka v týchto krajinách by však Slovákom zdražieť výrazne nemala. "V prípade Turecka obavy o drahšiu dovolenku nie sú namieste. Mohla by stáť podobne ako vlani, keďže euro je voči tureckej líre slabšie len o zhruba 2 %," doplnila Ondrová.
Ale drahšie by mohli Slovákov vyjsť predĺžené víkendy vo Veľkej Británii. Ako totiž ukázala analýza banky, euro za posledný rok stratilo voči britskej libre na sile viac ako 12 %.
V Chorvátsku môže byť lacnejšie
Vyhľadávanou destináciou pre Slovákov je najmä Chrovátsko. Euro sa voči chorvátskej kune medziročne oslabilo o pol percenta. "Turistom by mohol dovolenku zlacniť aktuálny cenový vývoj v Európe, ktorá bojuje s defláciou," tvrdí Ondrová.
Hlbšie do peňaženky ľudia siahnu pri nákupnej turistike za hranicami Slovenska. "Tá sa teraz vplyvom oslabujúceho eura môže oplatiť menej. Kým maďarský forint je medziročne drahší o 2,5 %, poľský zlotý o 4 %," doplnila Ondrová.
Podľa najnovších údajov prieskumu Eurobarometer sa však tento rok na dovolenku nechystá zhruba každý šiesty Slovák a 4 % obyvateľov nedovolenkujú vôbec.