Európa si pripomína koniec druhej svetovej vojny
Pred 70. rokmi sa skončila druhá svetová vojna. 8. máj 1945 znamenal porážku Hitlerovej tretej ríše. Medzi víťazné krajiny sa napokon zaradilo aj Slovensko.
Presuny obyvateľstva
Koniec druhej svetovej vojny v Európe nespôsobil v zdevastovaných krajinách iba vlnu eufórie, ale aj najväčšie presuny obyvateľstva v európskych dejinách. Medzi utečencami boli Židia vracajúci sa z koncentračných táborov či obyvatelia krajín, ktoré po vojne zmenili hranice. Ale boli to aj Nemci, ktorí sa museli z mnohých európskych krajín vysťahovať napriek tomu, že ich komunity v nich existovali niekoľko storočí.
Po májových kapituláciách nacistických vojsk v Nemecku a Československu sa ešte v ten mesiac začal najväčší pohyb obyvateľstva. Boli to najmä ľudia, ktorí boli v Nemecku na nútených prácach, ako aj väzni z oslobodených koncentračných táborov. Tento pohyb trval až do júna, napísal Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov.
Tábory vysídlencov
Najproblematickejší bol návrat Židov. Mnohí z nich po návrate domov zisťovali, že sú nevítaní. Ich domy boli často obsadené novými obyvateľmi, ktorí majetok odmietali vrátiť pôvodným majiteľom. Po pogromoch na Slovensku a v Poľsku odišlo viac ako 100.000 Židov do západných okupačných zón v Nemecku a Rakúsku, napísal Bernard Wasserstein, profesor moderných dejín na univerzite v americkom Chicagu pre britský spravodajský portál BBC.
Veľa Židov sa rozhodlo Európu opustiť a vydali sa do Severnej Ameriky a najmä do Palestíny, napísal portál Holocaust Encyclopedia patriaci pod americké Pamätné múzeum holokaustu. Palestína bola v tom čase pod britskou správou a vláda vydávala iba málo povolení na vstup. Mnohí Židia preto na niekoľko rokov uviazli v tzv. táboroch pre vysídlencov. Veľa z nich bolo na Cypre a svojou štruktúrou pripomínali Židom koncentračné tábory.
Viac nám povedal historik Jozef Bystrický