Volkswagen decentralizuje, z dvoch dcér budú samostatné organizácie
Volkswagen, najväčší európsky výrobca vozidiel, podniká prvé kroky v decentralizácii svojho vedenia. Krátko pred valným zhromaždením akcionárov koncernu vo Wolfsburgu oznámili, že sa do samostatnej organizačnej jednotky vyčleňujú jeho dcérske spoločnosti MAN a Scania.
Sektor úžitkových vozidiel
Nový holding s programom výroby ťažkých nákladných áut a autobusov dostane vlastnú dozornú radu. Zamestnanci budú mať v nej prostredníctvom svojich zástupcov silný vplyv rovnako ako je to teraz v centralizovanom koncerne.
Zámery vytvoriť holding pre MAN a Scaniu sú vo VW známe už dlhší čas. Vyčlenenie sektora úžitkových vozidiel do samostatnej organizačnej jednotky bude zrejme príkladom aj pre ďalšie časti koncernu, ktorý dosiahol vlani výnosy vyše 200 miliárd eur.
"V koncerne potrebujeme jasné štruktúry, aby sme v jeho jednotlivých oblastiach mohli konať rýchlejšie a pružnejšie," povedal šéf koncernovej závodnej rady Bernd Osterloh. Vedenie VW si od nového holdingu sľubuje "užšie prepojenie značiek, kratšie lehoty na rozhodovanie a rýchlejšie tempo presadzovania zmien".
Chcú byť svetovou špičkou
Osterloh bude sedieť v dozornej rade holdingu, ktorá bude paritne zložená zo zástupcov zamestnancov dcér MAN, Scanie a Volkswagenu a kapitálu. Grémium bude spoločne diskutovať a rozhodovať o koncepcii úseku, zmenách v ňom a o podnikateľských aktivitách.
Holding bude mať za úlohu vyrovnať sa svetovej jednotke v sektore, nemeckému koncernu Daimler a zaujať jeho miesto. Bude ho viesť súčasný člen správnej rady VW pre úsek úžitkových vozidiel Andreas Renschler.
Dozornej rade holdingu bude predsedať šéf koncernu Martin Winterkorn, ktorý uviedol: "Naším jasným cieľom je aj vo výrobe nákladných áut a autobusov, aby sme sa stali globálnym šampiónom a spolu so zamestnancami sa dostali do svetovej špičky". Sídlo dozornej rady holdingu nie je zatiaľ známe.