Do Bratislavy prileteli Slováci z Nepálu, pomohli nám Česi
Pätnásť Slovákov, ktorí sa nachádzali v zemetrasením postihnutom Nepále, sa vrátilo domov. Ako povedal riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničia Peter Susko, jeden z nich pokračoval v lete do Prahy.
Dvaja skončili v ružinovskej nemocnici
Podľa informácií, ktoré poskytol rezort diplomacie, Slováci leteli lietadlom, ktoré do Nepálu poslala česká vláda. Na letisku Slovákov okrem zástupcov rezortu diplomacie privítala aj česká veľvyslankyňa Lívia Klausová.
Ako informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Petra Stano Maťašovská, jednu Slovenku so zlomenou nohou a muža s ľahším zranením hlavy previezli po prílete do ružinovskej nemocnice.
Problém s pitnou vodou a jedlom
Miestni sú v zlej situácii a žijú v stanoch. Tesne po otrasoch boli všetci na uliciach a vypukla panika. Takto opísal situáciu po zemetrasení v Nepále 27–ročný Peter z Košíc, ktorý priletel na bratislavské letisko lietadlom, ktoré do Káthmandu vypravila česká vláda.
„Keď to vypuklo, bol som akurát v jednom menšom meste. Sedel som v reštaurácii a objednal si jedlo a čaj. Pozeral som na čaj, ktorý sa zrazu začal triasť a vylial sa na stôl. Vzápätí popadali veci z poličiek. Všetci sme utekali von na ulicu a tam bolo behom pár sekúnd celé mesto. Ľudia panikárili, bolo to dosť zlé,“ opísal prvé sekundy po zemetrasení Peter.
Pochválil však cestu späť na Slovensko. “Bolo to úplne v pohode, konzuli urobili svoju prácu. Starali sa o nás veľmi dobre,“ doplnil.
Káthmandu bez elektriny
V Himalájach bol počas zemetrasenia aj ďalší turista zo Slovenska, 37-ročný Peter z Bratislavy. „Najväčší chudáci sú miestni. Káthmandu bolo bez elektriny, bez vody, kanalizácia bola zničená, ľudia spali na ulici. Pomoc tam bola len taká základná, jednoduchá. My sme mali v podstate šťastie. Ďakujeme miestnym ľuďom, že nemysleli len na seba, ale pomohli aj nám,“ povedal.
Slovákov z Nepálu priviezlo lietadlo, ktoré do Káthmandu vypravila česká vláda. Na jeho palube sa okrem 15 Slovákov nachádzalo aj 45 Čechov a 25 občanov ďalších členských krajín Európskej únie.
Slovenskému rezortu diplomacie sa podarilo vybaviť, že české lietadlo malo pristátie v Bratislave, kde vysadilo Slovákov. Išlo o ľudí, ktorí o tento spôsob prepravy prejavili záujem.