Samozvaný kalif Islamského štátu je vraj klinicky mŕtvy
Iránske médiá priniesli neoverenú správu o klinickej smrti vodcu radikálnej organizácie Islamský štát. Podľa agentúry Fars utrpel abú Bakr Bagdádí v marci ťažké zranenia, bol prevezený na Golanské výšiny a tam prehlásený za klinicky mŕtveho.
Zranený pri leteckom útoku
Bagdádí sa na verejnosti objavuje len sporadicky, vlani vystúpil, keď ohlásil vznik kalifátu na severe Iraku a Sýrie a seba označil za jeho vodcu.
Britské noviny The Guardain už v marci s odvolaním sa na iracké zdroje informovali o útoku, pri ktorom bol Bagdádí údajne ťažko zranený pri jednom z amerických náletov v provincii Ninive. Pentagon a ďalšie zdroje to ale nepotvrdili.
Z učiteľa fyziky novým kalifom?
Podľa najnovších správ Bagdádí kalifát už nevedie a na jeho miesto bol vymenovaný nástupca nazývaný abú Alá Afrí. The Guardian napísal, že Bagdádí je stále živý, ale kvôli zraneniu chrbtice sa nemôže hýbať. Je vraj v starostlivosti lékarov v irackém Mosule a protože nemôže kalifát riadiť, prevzal jeho prácu Afrí ako dočasný vodca.
Ide vraj o vychádzajúcu hviezdu Islamského štátu. Afrí v minulosti pracoval v Iraku ako učiteľ fyziky. "Je významnejší, múdrejší, má lepšie vzťahy ako Bagdádí. Je dobrý rečník a má charizmu," citoval americký časopis Newsweek poradcu irackej vlády Hišáma Hášimího.
Popravy na dennom poriadku
Ultraradikáli z Islamského štátu zabili mimo bojov v Sýrii od konca júna už najmenej 2 154 ľudí. Informovala o tom Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv. Obete, medzi ktorými sú najmä Sýrčania, usmrtili sťatím, kameňovaním alebo zastrelením, uvádza exilová organizácia.
Zároveň vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, aby okamžite konala. "Naďalej pokračujeme vo výzvach Bezpečnostnej rade, aby urgentne konala a zastavila pokračujúce vraždenie, napriek hluchote jej členov ku kriku a bolesti Sýrčanov," uvádza v stanovisku.
Islamský štát, ktorý obsadil aj rozsiahle územia v susednom Iraku, je ideologicky spojený s al-Kájdou. V ovládaných mestách a dedinách uplatňuje vlastný výklad islamského práva, na základe ktorého uskutočňuje popravy.
Podľa monitorovacej skupiny počet zabitých v nebojových situáciách zahŕňa bojovníkov, civilistov ako aj 126 členov Islamského štátu, ktorí sa buď pokúsili utiecť, alebo ich obvinili zo špionáže. Štatistika nezahŕňa viacerých popravených zahraničných novinárov či upáleného jordánskeho pilota, takže skutočné číslo je pravdepodobne ešte vyššie. Stovky osôb, ktoré najskôr islamisti zajali, ostávajú nezvestné.