Po kauze miliónových zmeniek príde BVS zrejme o vedenie
Bratislavská vodárenská spoločnosť čelí zmenkovému platobnému rozkazu, podľa ktorého mala do troch dní zaplatiť takmer 7,1 milióna eur za zmenky vydané ešte v roku 2000, ako aj odvolaniu predsedu predstavenstva Stanislava Beňa.
Zmenky sú podľa BVS premlčané
Predstavenstvo a vedenie BVS podali námietky voči rozkazu, ktorý vydal Okresný súd Bratislava V. Nárok neuznávajú v celom rozsahu a navrhujú platobný rozkaz zrušiť.
Podľa presvedčenia BVS a jej právnych zástupcov sú zmenky premlčané, chýba im materiálna podstata a navyše, v minulosti už boli umorené, čím stratili platnosť.
"Vymáhaná suma zahŕňa všetky náležitosti, vrátane úrokov z omeškania a súdnych trov. Doteraz sa konalo niekoľko súdnych sporov na rôznych úrovniach. Niektoré nie sú ešte ukončené, ide teda o zložitú kauzu," povedal hovorca a vedúci komunikačného odboru BVS Alexander Buzinkay.
Zodpovednosť má niesť predchádzajúce vedenie
Pripomenul, že zmenky v roku 2000 podpísal právny predchodca BVS. Tými boli Západoslovenské vodárne a kanalizácie.
"V tom čase bola uzavretá mandátna zmluva, na základe ktorej mal sprostredkovateľ zabezpečiť financie pre ZVK. Na zabezpečenie tohto obchodu boli vtedajším vedením podpísané zmenky. Po nejakých štyroch mesiacoch bola mandátna zmluva vypovedaná a celý obchod bol zrušený s tým, že ZSV požiadali o vrátenie zmeniek, čo sa nestalo. Odvtedy tie zmenky existujú a kolujú," popísal históriu zmeniek Buzinkay.
Nárokujú si viacerí
Nasledoval rad rôznych súdnych sporov, ktorých predmetom bolo vyplatenie zmeniek. Preplatenie si po čase nárokovali dve rôzne spoločnosti. "Myslíme si, že zmenky sú už neplatné, ich vyplatenie bolo premlčané, keďže počas 15 rokov sa neuskutočnili právne kroky, ktoré by premlčaniu vyplatenia zmeniek zabránili. Stratila sa aj materiálna podstata zmeniek tým, že mandátna zmluva bola vypovedaná a boli už raz súdnou cestou aj umorené, a teda stratili platnosť," doplnil hovorca BVS.
Medzitým, ako povedal ďalej, sa objavila ďalšia séria tých istých troch zmeniek. "Má ich v rukách iná firma. Počas vyšetrovania sa ukázalo, že jedny z nich sú falošné, čo potvrdil Kriminalisticko-expertízny ústav Policajného zboru SR. Jedna séria sú teda originály a druhú vlastní firma so sídlom v Londýne, tie sú podľa expertízy údajne falšované. Voči zástupcovi firmy bolo vedené trestné stíhanie, alebo po čase bol spod obžaloby oslobodený," povedal Buzinkay.
Predseda predstavenstva zrejme skončí
Bratislavský magistrát má 59 % akcií BVS. V utorok podľa hovorcu spoločnosti informovali magistrát o podanom odpore. "Firma je v súčasnosti dosť destabilizovaná, keďže magistrát rozhoduje o odvolaní konateľa BVS," konštatoval Buzinkay.
"V piatok sa uskutoční mimoriadne valné zhromaždenie akciovej spoločnosti, na ktorom chce primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal uvoľniť Stanislava Beňa z pozície predsedu predstavenstva, ale následne nechce vymenovať nikoho," informoval pred sídlom BVS riaditeľ Inštitútu pre rozvoj bratislavského kraja (IRBK) Miroslav Dragún.
"Nastane situácia, že BVS bude bez predstavenstva, čo podľa stanov znamená, že nebude mať kto podpisovať zmluvy. Tento krok kritizovali aj mestskí poslanci. Preto navrhujeme, aby sa pred rokovaním zastupiteľstva konal okrúhly stôl, kde by sa veci prediskutovali," povedal Dragún. BVS aj IRBK očakávajú, že zastupiteľstvo Beňa neodvolá.
Vodárenské spoločnosti sú údajne neoprávnené
"Náš klient je oprávneným majiteľom originálov zmeniek, o tom rozhodol opakovane právoplatne Krajský súd v Bratislave i Najvyšší súd v trestnom konaní, kde súdy uviedli, že právo nášho klienta ako poškodeného pokiaľ ide o vlastníctvo k predmetným zmenkám, je nepochybné," uviedol Ján Čarnogurský starší. Jeho advokátska kancelária zastupuje spoločnosť, v prospech ktorej bol vydaný zmenkový platobný rozkaz.
Súdy podľa advokáta opakovane odmietli žiadosť o vrátenie zmeniek vodárenským spoločnostiam ako neoprávneným subjektom. Spresnil, že platobný rozkaz smeroval voči trom právnym nástupcom Západoslovenských vodární a kanalizácií, š. p., vrátane Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s., v úhrnnej hodnote okolo 25 miliónov eur. Suma zahŕňa istinu, zmenkové úroky a ostatné príslušenstvo.
Pravosť zmeniek overil posudok
"Ostatné argumenty BVS, a. s., pokladáme za právne neopodstatnené, bližšie sa vyjadríme v písomnom stanovisku na súd. Môžeme však potvrdiť informáciu, ktorá zaznela i od hovorcu BVS, a. s., že pravosť - originalitu zmeniek nášho klienta overil i znalecký posudok Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ Bratislava. Rovnako môžeme potvrdiť, že máme vedomosť, že firma so sídlom v Londýne si rovnako uplatňuje zmenkovú pohľadávku voči BVS, a. s., a ostatným nástupníckym vodárenským spoločnostiam z tzv. 'pseudozmeniek', rovnako vo výške okolo 25 miliónov eur s príslušenstvom," reagoval Čarnogurský. Doplnil, že túto spoločnosť ich advokátska kancelária nezastupuje.
"Náš klient nemá s touto spoločnosťou nič spoločné. Naopak, náš klient ako jediný oprávnený držiteľ pravých, verifikovaných, zmeniek ponúkol spoločnosti BVS súčinnosť v snahe jej pomôcť pred plnením z falzifikátov zmeniek voči tejto druhej spoločnosti. BVS, a. s., do dnešného dňa nereagovala, čím sa vedome vystavuje vzniku ďalších škôd," konštatoval advokát.