Pri západnom pobreží Kanady zaznamenali rádioaktivitu z Fukušimy
V Kanade zaznamenali radiáciu pochádzajúcu z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú v roku 2011 poškodilo silné zemetrasenie a následné cunami.

Monitorujú oceány
Ničivé zemetrasenie a cunami, ktoré na východnom pobreží ostrova Honšu zabili takmer 20-tisíc ľudí, mali za následok najhoršiu haváriu jadrovej elektrárne od výbuchu v Černobyli na Ukrajine. Hoci od tragédie vo Fukušime uplynuli 4 roky, na západnom pobreží Kanady zaznamenali radiáciu.
Expert z kanadského oceánografického inštitútu Ken Buesseler informoval, že pri meste Ucluelet na ostrove Vancouver v Britskej Kolumbii zistili malú koncentráciu rádioaktívnych izotopov cézium 134 a 137. Namerané množstvá podľa neho nepredstavujú „vážnejšiu hrozbu“ pre ľudí ani pre morský život.
„Rádioaktivita môže byť nebezpečná a po historicky najväčšom úniku rádioaktívnych látok do mora by sme mali pozorne monitorovať oceány,“ povedal Buesseler. Céziom kontaminovaná voda sa podľa neho postupne dostane k celému západnému pobrežiu Severnej Ameriky až po Kaliforniu.
Úniky kontaminovanej vody
Zemetrasenie a cunami vyradili chladiace systémy elektrárne vo Fukušime, čoho dôsledkom bola séria vážnych havárií. Na ochladzovanie poškodených reaktorov použili milióny litrov morskej vody, ktorá teraz čaká v nádržiach na zbavenie sa rádioaktívneho znečistenia.
Úniky kontaminovanej vody patria medzi najvážnejšie problémy, s ktorými ešte stále bojujú experti na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu.