Svetové mocnosti sa zhodli s Iránom na jadrovom programe

Účastníci rokovania vypracovali v Lausanne rámcovú dohodu, na základe ktorej by mala do konca júna vzniknúť konečná dohoda o iránskom jadrovom programe.

Urovnanie dlhoročného sporu na dohľad

Výsledkom najnovšieho kola rokovaní o jadrovom programe Iránu je stanovenie rámca pre dohodu o urovnaní dlhoročného sporu, ktorú by mali zúčastnené strany dosiahnuť v priebehu troch mesiacov. V spoločnom vyhlásení na záver stretnutia vo švajčiarskom Lausanne to uviedli vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová a iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

Mogheriniová sa na rokovaniach zúčastňovala v úlohe koordinátorky medzi šiestimi svetovými mocnosťami, ktoré s Iránom vyjednávajú o podmienkach obmedzenia sporných jadrových aktivít. Predstavitelia vyhlásenie prečítali v prítomnosti šéfov diplomacií Británie, Francúzska, Nemecka a USA, pričom rámcovú dohodu označili za "rozhodujúci krok" vedúci k definitívnemu vyriešeniu sporu.

Irán zníži jadrové kapacity

Minister zahraničných vecí USA John Kerry prostredníctvom siete Twitter informoval, že strany sa zhodli na "riešení hlavných otázok jadrového programu" a mali by "sa čoskoro vrátiť k práci na konečnej zmluvy". V podobnom duchu sa na Twitteri vyjadril aj Zaríf, na čo Mogheriniová potvrdila, že účastníci rokovaní začnú s koncipovaním dokumentu.

Spomenula pritom viaceré obmedzenia, na ktoré Irán pristúpil v súvislosti s obohacovaním jadrového materiálu použiteľného na energetické, ale aj vojenské účely. Irán a mocnosti dohodli na tom, že viac ako dve tretiny iránskych centrifúg (približne 6000 z 19.000) na obohacovanie uránu bude vyradených z prevádzky a monitorovaných po dobu desiatich rokov.

Podľa predstaviteľky EÚ islamská republika okrem iného nebude vyrábať vysokoobohatené plutónium, zatiaľ čo mocnosti sa zaviazali zrušiť sankcie voči Teheránu po tom, ako jadrová agentúra OSN potvrdí, že zmluvu naozaj dodržiava.

Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA sa snažia urovnať 12 rokov trvajúci spor s Iránom, ktorý čelí obvineniam zo snahy získať jadrové zbrane. Na základe predbežnej dohody, ktorá začala platiť v januári 2014, sa islamská republika už zbavila časti jadrového materiálu výmenou za uvoľnenie obchodných sankcií. Dosiahnutie konečnej dohody sa pôvodne predpokladalo v novembri 2014, na čo strany stanovili ako nový termín 30. jún 2015.

Netanjahu: Dohoda ohrozuje prežitie Izraela

Rámcová dohoda šiestich svetových mocností a Iránu o jeho jadrovom programe predstavuje značný pokrok smerom k trvalému riešeniu, ktoré odreže Teheránu všetky cesty k získaniu jadrovej zbrane. V telefonickom rozhovore s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom to povedal americký prezident Barack Obama.

Obama taktiež uviedol, že pokrok v oblasti obmedzenia iránskeho jadrového programu netlmí znepokojenie Washingtonu nad "iránskym financovaním terorizmu a hrozbami", ktoré islamská republika predstavuje pre Izrael.

Izraelský premiér vyjadril svoj "rozhodný nesúhlas" s rámcovou dohodou, pričom dodal, že ak sa bude v takomto duchu niesť aj plánovaná komplexná dohoda o jadrovom programe Teheránu, bude to znamenať "ohrozenie existencie Izraela". Podľa Netanjahua je dohoda legalizáciou jadrového programu Iránu a podporou jeho "agresie a teroru".

Izraelský premiér sa rozhodol zvolať mimoriadne zasadnutie svojich najdôležitejších kabinetných ministrov, s ktorými chce prediskutovať rámcovú dohodu o iránskom jadrovom programe.

Tweet iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok