Armádne technológie sa približujú nápadom zo Star Treku

3.4.2015 19:59

Na americkom patentovom úrade nechali zaregistrovať nápad na vytvorenie ochranného poľa, ktoré by mohlo ochrániť napríklad aj posádku vozidla, ale aj lietadla.

Armádne technológie sa približujú nápadom zo Star Treku
Foto: ČTK/AP

Ochranné štíty realitou?

„Vztýčte ochranné štíty!“ To, čo je v kultovom seriáli Star Trek pomerne bežný pokyn kapitána kozmickej lode, bolo doteraz v reálnom svete nepredstaviteľné.

Konštruktérom sa však po mnohých technických zázrakoch, ktoré pôvodne vznikli len vo fantázii sci-fi autorov, možno podarí priviesť do reality aj túto technológiu.

Spoločnosť Boeing poznáme predovšetkým ako konštruktéra dopravných lietadiel, podniká však v mnohých sférach. Polovicu príjmov jej zabezpečuje výroba zbraní a armádnej techniky. Najnovšie žiada tento americký gigant o zaregistrovanie patentu pre systém, ktorý ochraňuje pred explóziami.

boeing-štit.jpg Foto:

Tento obrázok poskytol Boeing Americkému patentovému úradu. (US Patent Office)

Plazmové pole ako nárazník

Nový patent pripomína práve technológiu zo Star Treku. Systém by využíval energiu na odvrátenie potenciálnej škody. Dokázal by pomocou elektromagnetického oblúka tlmiť nárazovú vlnu, ktorú spôsobil výbuch. Systém teda neúčinkuje proti priamemu ohrozeniu, ako sú črepiny či projektily.

Patent zahŕňa snímač schopný odhaliť tlakovú vlnu a generátor elektrického oblúka, ktorý prijíma signál z čidla. Okolo chráneného vozidla vytvorí generátor s pomocou lasera, elektriny a mikrovĺn plazmové pole a oddelí ho tak od miesta explózie.

Plazmové pole by sa líšilo od okolitého prostredia teplotou, hustotou a zložením. Vytvorilo by akýsi nárazník medzi vozidlom a výbuchom.

Ochrana pre lode aj lietadlá

S ochranným systémom sa počíta pri ochrane vojenských vozidiel, ale môže pomôcť ochrániť aj lode a lietadlá. Štít od Boeingu by zatiaľ nedosahoval parametre štítu hviezdnej lode Enterprise, ktorý sa dokázal spustiť na dlhú dobu a ochrániť nielen pred tlakovými vlnami ale aj pred priamym útokom zbraní. Silové pole sa podľa Boeingu spustí len na malú chvíľu a v obmedzenom priestore.

Výskumná skupina študentov z Univerzity v Leicesteri potvrdila, takúto ochranu je teoreticky možné vyrobiť, zároveň však upozornila na niektoré sporné body.

Prvou prekážkou je, že potrebujeme dostatočne silný magnet, ktorý by udržal ochrannú bublinu plazmy okolo chráneného miesta. Ďalšia ťažkosť spočíva v samotnej podstate plazmového poľa. Bude síce chrániť ľudí v jeho vnútri, na druhej strane sťaží paľbu smerom von, a to je v prípadnom konflikte poriadna nevýhoda.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok