Polícia spustila trestné stíhanie v kauze Váhostav

TASR Aktuality.sk
31.3.2015 17:26

Národná kriminálna agentúra začala v prípade Váhostavu trestné stíhanie vo veci poškodzovania veriteľa. Pre Aktuality.sk to potvrdil riaditeľ agentúry Daniel Goga.

Polícia spustila trestné stíhanie v kauze Váhostav
Foto: TASR/Michal Svítok

Trestné oznámenie avizovali aj malí veritelia

Policajný prezident Tibor Gašpar už minulý týždeň potvrdil, že NAKA v operatívnej rovine preveruje Váhostav. Teraz sa kauza spoločnosti, ktorú vlastnia firmy podnikateľa a údajného mecenáša vládneho Smeru-SD Juraja Širokého, posunula ďalej.

„Ak sa vyšetrovatelia obrátia na spoločnosť Váhostav, poskytneme všetky potrebné informácie a budeme spolupracovať,“ reagoval pre portál hovorca spoločnosti Tomáš Halán. Ako portál Aktuality.sk pripomína ďalej, trestné stíhanie vo veci poškodzovania veriteľa vedie polícia aj v súvislosti s ďalšou veľkou stavebnou firmou – Doprastavom. 

Trestné oznámenie v súvislosti s Váhostavom avizovali minulý týždeň aj malí veritelia tejto firmy, ktorí majú dostať podľa reštrukturalizačného plánu len zhruba 15 percent zo svojich faktúr. Podanie trestného oznámenia sľubovala i trojica poslancov Daniel Lipšic, Igor Matovič a Ľubomír Galko.

Opozícia: Falck aj Váhostav vlastní rovnaká schránková firma

Polovicu záchrannej spoločnosti Falck, ktorá má na Slovensku 113 záchranných staníc, vlastní schránková firma z Nového Zélandu. Jej správcom a administrátorom je Geoffrey Peter Cone, teda rovnaká osoba, aká spravuje štyri novozélandské schránkové firmy v pozadí Váhostavu-SK.

Na tlačovej konferencii na to upozornili opoziční poslanci z NOVA, OĽaNO a SaS. Všetky schránky majú rovnaké sídlo v Aucklande, aj sa v rovnakom čase v rámci toho mesta sťahovali.

Ako vysvetlil Marcel Klimek (NOVA), Falck Slovakia do roku 2009 stopercentne vlastnil dánsky Falck. V čase tendra na nové licencie v rokoch 2009 až 2010 však Dáni zriadili ďalšiu slovenskú materskú spoločnosťFalck Emergency, ktorej predali polovicu podielu z Falck Slovakia. "Identita akcionára novej polovičnej matky sa odhalila na valnom zhromaždení. Bola ním Carterton Springs Healthcare Limited. Túto spoločnosť založil Geoffrey Peter Cone," vysvetlil Klimek.

Falck si za Fica podľa opozície polepšil

Podľa opozície sa Falck-u po pridelení nových licencií mimoriadne darilo. Zvýšil sa počet jej záchranných bodov najskôr zo 74 na 90 a počas druhej vlády Roberta Fica až na 113. Toto spôsobilo aj nárast čistého zisku z 2,5 milióna eur v roku 2013 na 4,2 milióna eur v roku 2014.

Na margo ďalšieho prepojenia Klimek poukázal, že Falck Emergency zastupuje advokátska kancelária Futej & Partners. V sídle tejto kancelárie sa konalo aj mimoriadne valné zhromaždenie Falck Emergency, na ktorom bola do orgánov spoločnosti nominovaná advokátka z tejto kancelárie Radoslava Geržová.

"JUDr. Futej o sebe prehlasuje, že je vlastníkom polovičného podielu v zdravotnej poisťovni Dôvera prostredníctvom spoločnosti Prefto, pričom médiá opakovane spájajú tento podiel s Jurajom Širokým," podotkol Klimek s tým, že Geržová pôsobila aj vo firme Medical Group sídliacej v budove Širokého spoločností vedľa bratislavského zimného štadióna.

Lipšic: Smer nedopustí zmenu zákona

Šéf hnutia NOVA Daniel Lipšic je aj na základe tohto príkladu presvedčený, že súčasná vláda nikdy nedopustí prijatie zákona, ktorý by reálne odhaľoval vlastníkov schránkových firiem. "Vláda Roberta Fica darovala krajinu ekonomickým zločineckým skupinám. Nevieme to hneď zastaviť, zastaviť to môžu len ľudia o necelý rok vo voľbách," odkázal.

Podľa predsedu SaS a europoslanca Richarda Sulíka je najväčšou tragédiou, že rozkrádanie na Slovensku je systematické. "Strany, ktoré dôsledne bojujú proti korupcii a ktoré nemajú žiadne korupčné kauzy, sú práve tieto naše tri," povedal. Líder OĽaNO Igor Matovič aj na základe týchto informácií pripúšťa, že aj za spoločnosťou Falck je Juraj Široký. "Toto sú praktiky Cosa Nostry," dodal.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok