Fotogaléria: Antarktídu objavili masy turistov, odborníci bijú na poplach
Milovníci nevšedných zážitkov rozširujú hranice cestovného ruchu. Počas turistickej sezóny od novembra do marca sa do Antarktídy chystá viac ako 37-tisíc ľudí. Je to o 10 percent viac ako vlani. Ochranári upozorňujú na veľké riziká.
Pre celebrity aj dôchodcov
Niektorí turisti chcú vyliezť na takmer päťtisíc metrov vysoký Vinson Massif, iným stačí momentka obrovskej skupiny tučniakov. Fanúšikovia extrémnych športov môžu absolvovať potápanie v ľadovej vode. Za posledné obdobie sa Antarktída stala príťažlivou aj pre celebrity: Navštívil ju Bill Gates aj britský princ Harry, skupina Metallica dokonca urobila koncert na argentínskej základni.
Väčšina návštevníkov príde z Argentíny a Čile lietadlom alebo loďou. Ďalšou obľúbenou destináciou je Rossovo more na opačnej strane kontinentu, ktorá sa dá dosiahnuť po desaťdňovej plavbe z Nového Zélandu či Austrálie.
Veľa turistov zostáva na lodiach a vyráža len na malé exkurzie na pevninu. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Výlety sú lákadlom pre dôchodcov. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Jedným z možných spôsobov, ako sa dostať na Ostrov kráľa Juraja, je lietadlové spojenie z čilského Punta Arenas. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Väčšina turistov spí na svojich lodiach, kde majú aj lepšie možnosti stravovania a zábavy. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Turisti dobyli aj posledný možný kontinent. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Zábavný park z panenských miest?
Hoci väčšina turistov sú dôchodcovia, ktorí väčšinou zostávajú na výletných lodiach, ochranári sa boja devastovania životného prostredia. Znečistenie môžu spôsobiť samotné lode, ale aj dobrodružnejší návštevníci, ktorí pešo prechádzajú cez citlivé oblasti pokryté machmi alebo cez vtáčie kolónie.
Zvýšenie počtu peších turistov by mohlo znamenať "zvláštne riziko narušenia alebo znečistenia na niektorom z posledných nedotknuteľných miest na svete," povedal Alan Hemmings, environmentálny konzultant v polárnych oblastiach. "Nemali by sme sa pasívne pozerať, ako sa Antarktída mení na zábavný park," upozornil.
Niektoré krajiny majú na časti kontinentu územné nároky. Ide o USA, Veľkú Britániu, Argentínu, Čile a ďalšie. Krajiny podpísali dohody regulujúce cestovný ruch, ale väčšina z nich nie je záväzná a je takmer nemožné presadiť ich.
Jednou z atrakcií je najjužnejší ortodoxný kostol na svete. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Kostol svätej Trojice tróni na skale na Ostrove kráľa Juraja. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Počasie niekedy niekoľko dní neumožní vzlietnuť ani priletieť. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Po stopách bádateľa
Jedným z hitov turistiky je expedícia v stopách Ernesta Shackletona zo začiatku 20. storočia. Po tom, čo jeho loď rozdrvil morský ľad, nechal svoju posádku na Sloňom ostrove a na záchrannom člne absolvoval 1 500 kilometrovú plavbu, aby našiel pomoc na juhu Atlantického oceána. Vďaka nemu posádku zachránila čilská loď.
Drsné a nevyspytateľné počasie vyžaduje od turistov teplé oblečenie. Nedávno hustá hmla zabránila na šesť dní vzlietnuť a pristáť lietadlám z Ostrova kráľa Juraja, takže sa sprievodcovia museli vysporiadať s viac ako stovkou frustrovaných turistov.
Námorníci sa točia dokruhu, aby rozohnali ľadové kryhy. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Dosiahnuť niečo veľké
Bez ohľadu na nepredvídateľné počasie je Antarktída stále populárnejšia. V roku 1980 sem prišlo 2 000 návštevníkov, vrchol bol v rokoch 2007 až 2008, keď kontinent navštívilo 46-tisíc ľudí.
Prečo do tohto nehostinného kúta sveta chodia? "Máte pocit, akoby ste boli na konci planéty, pretože je to také divoké a keď sa vrátite, máte pocit, akoby ste dosiahli niečo veľké aj keď nie ste bádateľ," snažil sa vyjadriť pocity turistov Steven Cowpe z britskej cestovnej.
Turisti sú za zábery s tučniakmi ochotní zaplatiť množstvo peňazí. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Zatiaľ čo turisti sa prichádzajú kochať krásou, vedci robia dôležité výskumy. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Ľadovce sú neustále v pohybe. V arktickom ľade je zapísané, ako kolísala úroveň oxidu uhličitého za tisícky rokov. (AP Photo/Natacha Pisarenko)