Malé strany s pôvodom v HZDS sa spájajú do Národnej koalície
Ambíciou SMS, SDS a HZD je dostať sa na budúci rok do parlamentu, prípadne aj do vlády.
Dohoda o integrácií
S cieľom dostať sa budúcoročnými voľbami do národného parlamentu a prípadne aj do vlády uzavreli Strana moderného Slovenska, Strana demokratického Slovenska a Hnutie za demokraciu dohodu o integrácii do Národnej koalície. Ako uviedol predseda SDS Sergej Kozlík, Národná koalícia má napriek názvu ísť do volieb formálne ako politická strana, ktorej stačí na účasť v parlamente prekročiť prah piatich percent hlasov.
Integrovať má národne orientované stredové a stredoľavicové strany. „Ideme spájať menšie strany, ktoré majú národnú orientáciu. Vychádzame najmä z výsledkov komunálnych volieb, v ktorých tieto tri strany dosiahli v súčte porovnateľné výsledky ako Slovenská národná strana,“ uviedol Kozlík s tým, že za SMS, SDS a HZD bolo spolu zvolených zhruba 550 komunálnych poslancov, 25 primátorov a starostov a 50 primátorov a starostov v koalícii s inými stranami.
Chcú klásť dôraz na národnú politiku
Národná koalícia je otvorená aj iným stranám, najďalej sú podľa jej predstaviteľov rokovania s Novou demokraciou a Stranou zelených. „Hlásia sa nám aj niektoré politické regionálne zoskupenia,“ uviedol Kozlík. Predseda SMS Milan Urbáni si myslí, že na Slovensku aktuálne existuje spoločenská požiadavka na nový politický subjekt, ktorý by po voľbách mohol byť partnerom vo vláde.
Súčasná vládna strana podľa neho nemá adekvátneho spolupracovníka a ani oponenta, pretože pravica je prázdna, bez nápadov a rozbitá. „Chceme, aby sa na Slovensku žilo lepšie, aby Slováci mali vyššie platy, bola vyššia zamestnanosť a vyššia životná úroveň. To je naším cieľom a máme na to pripravené programy a budeme na nich pracovať,“ povedal Urbáni.
Hoci SMS, HZD aj SDS zakladali bývalí členovia už zaniknutého Hnutia za demokratické Slovensko, necítia sa ako jeho nástupníci. „Nie sme nástupnícke strany HZDS, mnoho našich členov, aj vo vedení, nebolo nikdy politicky organizovaných. Nedištancujeme sa však od štátotvorného procesu, k tomu sa hlásime,“ uviedol Kozlík. Dodal, že chcú klásť dôraz na národnú politiku, nie však radikálnu. O integrácii rokovali aj so Slovenskou národnou stranou, tá však má záujem ísť do volieb samostatne.