Grécka vláda rokovala s veriteľmi
Zástupcovia Grécka začali v Bruseli rozhovory s medzinárodnými veriteľmi krajiny. To je prvý krok smerom k uzatvoreniu dohody o reformách, ktoré musí Grécko uskutočniť, ak chce odblokovať ďalšie peniaze zo záchranného balíka.
Prvá schôdzka od nástupu vlády
Predčasné voľby v Grécku, ktoré sa uskutočnili koncom januára, vyhrala radikálna ľavicová strana Syriza, a to najmä vďaka sľubom voličom, že rozsiahle úsporné opatrenia vyžadované medzinárodnými veriteľmi sa skončia.
Medzinárodní veritelia schválili Grékom od roku 2010 dva záchranné balíky v celkovej výške 240 miliárd eur, podmienkou finančnej pomoci však boli úspory a reformy. Z druhého balíka pomoci zostáva vyplatiť ešte 7,2 miliardy eur, pričom pôvodný program, ktorý mal vypršať koncom februára, predĺžili ministri financií eurozóny Grécku do konca júna.
Grékom beží čas
Vláde hrozí, že financie sa jej môžu minúť už do konca marca a ak Grécko nedostane ďalšie peniaze od veriteľov, v nasledujúcich mesiacoch nebude schopné splácať dlhy.
Predstavitelia Európskej únie však v súvislosti so schôdzkou upozornili, že rokovania určite neprinesú dramatické výsledky. Ako povedal zdroj z EÚ, diskusie o konkrétnych reformách, ktoré budú Atény musieť zrealizovať s cieľom získať spomínaných 7,2 miliardy eur pomoci, by sa mali riešiť až počas nasledujúcich schôdzok.
Zatiaľ čo rozhovory o tom, aké reformy bude musieť Grécko uskutočniť, budú prebiehať v Bruseli, technické tímy z gréckej vlády a od medzinárodných veriteľov budú pracovať v Aténach, keďže len tam môžu experti získať potrebné údaje.
Viac nám povedal Matej Kačaljak z Katedry finančného práva Univerzity Komenského