Ruskú pravoslávnu cirkev poburuje zmodernizovaná klasika
Klasici svetového umenia sa stali obeťou kontroverzných ruských zákonov. Naprieč Ruskom sa okolo repertoáru divadelných a operných diel množia škandály súvisiace s pravoslávím.
Príliš moderná romantická opera
Veľkú pozornosť v týchto dňoch vyvolali incidenty v Iževsku a Novosibirsku, kde pravoslávni aktivisti napadli inscenácie slávnych diel Alexandra Sergejeviča Puškina a Richarda Wagnera.
Súbor novosibírskej opery sa dostal pod paľbu kritikov za spôsob, akým zasadil do reálií modernej doby Wagnerovu romantickú operu Tannhäuser. Wagnerovo srdcové dielo bolo pôvodne zasadené do stredoveku a vychádza z tradičnej povesti o rytierovi Tannhäuserovi, ktorý prepadne čaru Venuše ale nakoniec sa vracia ku katolíckej cirkvi. Súčasťou deja je spevácka súťaž na hrade Wartburg.
Režisér Timofej Kuljabin pojal osobu Ježiša Krista ako hrdinu erotického filmu, ktorý režíruje samotná hlavná postava Tannhäuser. Kontroverzné predstavenie vyvolalo búrlivé protesty miestneho pravoslávneho biskupa. Režiséra a riaditeľa divadla ženie pred súd za urážku viery. Hrozia im vysoké pokuty alebo verejnoprospešné práce.
Prokuratúra pod záplavou listov
Novosibírsky metropolita Tichon v sťažnosti prokuratúre napísal, že kresťanské symboly sa v modernej inscenácii Wagnerovej opery „nepoužívajú v súlade s určením“. Vyšetrovateľom vraj prichádzajú stovky listov od rozhorčených pravoslávnych veriacich.
Podľa režiséra Kuljabina, ktorý minulý rok vyhral prestížne ruské divadelné ocenenie Zlatá maska, ide o nepochopenie tvorivého zámeru. Celý dejový konflikt sa podľa neho týka rímskokatolíckeho vyznania, nie pravoslávia.
Puškinov pop poburuje
Ďalší škandál prepukol v týchto dňoch v Iževsku, v jeho centre sa ocitla inscenácia Puškinovej poviedky Metelica v miestnom Ruskom dramatickom divadle. Mních iževského kláštora svätého Michala Vladimír Andrianov sa vo svojom podaní posťažoval, že pravoslávny kríž, ktorý sa objavuje na scéne má „urážlivú podobu“. Za neprípustné označil, že pop, ktorý je jednou z postáv poviedky, je znázornený ako vydierač a pijan. Andrianov žiada zákaz hry a verejné ospravedlnenie v médiách, inak bude nasledovať žaloba.
Tvorcovia inscenácie sa hájili tým, že sa od pôvodného Puškinovho diela v ničom neodchýlili. Sám autor o pravoslávnom kňazovi vo svojom diele niekoľkokrát píše, že „chľastá ako prievozník“. Akékoľvek cenzúrne úpravy vedenia divadla odmietlo, uviedla rozhlasová stanica Echo Moskvy.
V tieni Pussy Riot
Rusko v minulých troch rokoch prijalo niekoľko sporných zákonov, ktoré výrazne sprísňujú tresty za útoky proti náboženskému presvedčeniu a pravoslávnej viere. Zostrenie legislatívy nasledovalo po hlučnom predstavení škandálnej punkovej skupiny Pussy Riot v hlavnom moskovskom pravoslávnom chráme pred tromi rokmi.